نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/10/17     ساعت:   17:20:01
بازدید:   129
 
 
حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی: باید جذابیت‌های بصری و توانایی‌های تخصصی آثار را ارتقا دهیم.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اهمیت ارتقای جذابیت‌های بصری و توانایی‌های تخصصی آثار گفت: یک کتاب به همان اندازه که باید محتوای فاخر داشته باشد، ظاهرش نیز در تأثیر فرهنگی، محتوایی، فروش و ارزیابی اهمیت دارد.


حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی در مراسم معارفه مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی که با حضور جمعی از کارکنان بخش خدمات پژوهشی این مرکز برگزار شد، عنوان کرد: بخش خدمات پژوهشی و نشر مجموعه بسیار مهمی است؛ در این بخش با چالش‌هایی مواجه هستیم که با مدیریت پویا و تخصصی و تلاش همکاران متخصص، کاستی‌ها و نقایص رفع و امور مربوط، به سامان خواهد رسید.

مرویان حسینی ادامه داد: با توجه به بازنشستگی همکاران طی سال‌های اخیر، تعداد پژوهشگران ما کمتر از سال‌های گذشته است؛ اما آثار این مرکز رو به افزایش است و دلیل آن کارهای برون‌سپاری و چاپ آثاری از مجموعه‌های خارج از این مرکز است.

وی با بیان اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در عرصه‌های بین‌المللی همواره آثاری مطرح، عرضه کرده و این روند، باید شتاب گیرد، گفت: به همین منظور باید پویا و روزآمد شده و کارهایمان را ارتقا دهیم و همچنین مهارت‌های دیگران را بیاموزیم، در غیر این صورت حذف و کنارگذاشته می‌شویم.

وی با بیان اینکه آثار این مرکز در مقایسه با سال‌های گذشته به لحاظ کیفی و کمی ارتقا یافته است، اضافه کرد: در اساسنامۀ جدید بنیاد پژوهش‌های اسلامی بر تولید، تبیین و ترویج علوم و معارف اسلامی با تأکید بر پشتیبانی فکری انقلاب و نظام اسلامی، جهان تشیع و امت اسلامی و نیازهای تمدن نوین اسلامی تأکید جدی شده است؛ بنابراین باید کارهای ما جذاب‌تر و به روزتر و از حداکثر ظرفیت‌هایمان بهره‌گیری شود.

 

حوزه خدمات نشر از بخش‌های مهم بنیاد است

حجت الاسلام جلائیان اکبرنیا معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه این مرکز مجموعه‌ای است که تمام ارکانش به هم مرتبط هستند، گفت: یک طرح پژوهشی که آغاز می‌شود تا به ثمر رسیدن آن، تمام افراد در این مجموعه سهمی دارند و سهم هر کس به اندازه خودش تأثیر‌گذار است.

وی ابراز کرد: حوزه خدمات نشر با توجه به زیر مجموعه‌هایی که دارد یکی از گلوگاه‌های بسیار حساس در کار نشر است. این حوزه یک حوزه تخصصی به شمار می‌رود و همانطور که نوشتن مهم است، تولید فاخر اثر نیز مهم است.

جلائیان تصریح کرد: بسنده کردن به وضعیت موجود، پاسخگوی پیشرفت‌ها در جامعۀ علمی نیست. حوزه نشر بسیار مهم است و باید پویا و سریع در حال فعالیت باشد. اثر نباید بیش از دو یا سه ماه در گردونۀ خدمات نشر بماند؛ بحث ویراستاری، طراحی جلد و گرافیک حوزه بسیار مهمی است که برخی‌ها روی این مسئله سرمایه گذاری می‌کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات حسن آرام تقدیر و تجلیل شد و حجت‌الاسلام عبدالحسین یداللهی به عنوان مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد.