نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/10/20     ساعت:   15:05:57
بازدید:   512
 
 
سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی برگزار شد.

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی برگزار شد.


مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» که صبح امروز با حضور کاردینال‌‌های مسیحی از کشور فرانسه در بنیاد برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی به میهمانان مسیحی به تشریح فعالیت‌های بنیاد پرداخت و گفت: 34 سال از تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی می‌گذرد و این مرکز پشتوانه تحقیقاتی و علمی بارگاه امام رضا(علیه السلام) است.

وی محصول سال‌ها تلاش این مرکز را انتشار قریب به 4 هزار طرح و اثر پژوهشی برشمرد و گفت: این آثار با موضوعات مطالعات قرآن، فقه و اصول، حدیث، اخلاق و تربیت اسلامی، سادات و مفاخر اسلامی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی و احیا تراث اسلامی، چاپ و روانه بازار نشر شده است.

مرویان حسینی ادامه داد: این مرکز همچنین در خصوص تربیت اسلامی کودک، شیوه‌های اثر بخشی آموزه‌های دینی به نوجوانان، روش‌های مدیریت جوانان و کلان پروژه تربیت جنسی در گروه اخلاق و تربیت اسلامی در حال پژوهش است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این مرکز در ترجمه آثار فاخر هم سابقه طولانی دارد؛ هر اثری که در زمینه مسیحیت در ایران منتشر شده باشد ما آن اثر را شناسایی کرده و کتاب‌شناسی و مقاله شناسی آن را منتشر کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی از هر ایده و اندیشه حکیمانه‌ای استقبال می‌کند، افزود: ما معتقدیم در دنیای امروز نظریه‌ها و مکاتب متعددی ارائه شده و امروز دنیا بیش از هر زمان نیازمند به پیام انبیای الهی است؛ از این رو باید بیش از گذشته با یکدیگر گفت‌و‌گوی دانشجویانه داشته باشیم؛ زیرا اسلام و مسیحیت در کنار هم بخش عظیمی از جهان دینی و معنوی را تشکیل می‌دهند. ما با تحقیق می‌گوییم رویکرد قرآن به مسیحیت مثبت است.

مرویان حسینی افزود: ما در دوران هشت سال دفاع مقدس از سرزمینمان، شاهد بودیم که جوانان مسیحی همچون مسلمانان شجاعانه از سرزمین‌شان دفاع کردند و شهدای مسیحی همچون مسلمانان برای ما عزیز هستند.

 

 

وجود مشترکات دینی

وی با بیان اینکه مسلمانان و مسیحیان مشترکات فراوانی با هم دارند، اضافه کرد: ما در زمینه‌های توحید، معادباوری، اعتقاد به منجی، عقاید وحیانی، ایمان به انبیای الهی، تلاش برای پیوند بین دنیا و آخرت، نماز، عرفان و حرمت نهادن به مراکز مقدس با هم مشترک هستیم.

مرویان حسینی همچنین الحاد، خشونت بر عیله زنان، فروپاشی نظام خانواده و ... را از تهدیدهای مشترک بین مسلمانان و مسیحیان دانست و ابراز کرد: ما تنها در سلیقه‌ها و زبان با هم تفاوت داریم. ما می‌توانیم با توجه به مشترکاتی که داریم  همکاری‌های عملی با هم داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه اگر انبیای الهی نبودند، دنیای ما خشونت بارتر بود، گفت: رسالت تمام انبیای الهی هدایت و روشنگری است. همراهی ادیان الهی می‌تواند با تسهیل تربیت دینی رنج بشر را کم کند و با تربیت، ما را به سوی دنیایی زیباتر و آرامش بخش‌تر سوق دهد.

 مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: امام رضا(علیه السلام) دارای صفات بسیاری هستند که از این میان بیشتر به دو صفت دانای خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و رأفت معروف هستند. نظریه‌های تعلیم و تربیت اعم از تربیت‌های، تعلیمی، رسمی، تصنعی، تقلیدی،  ماشینی و مکانیکی و سکولار و.... هیچ کدام این دو صفت امام را تأمین نکرده‌اند.

وی افزود: عقلانیت انتخاب آزادانه انسان را فراهم می‌کند و رأفت، رحمت، عشق، احساس و نشاط را به روابط انسانی می‌بخشد این دو از برکات انبیای الهی هستند. ما معتقدیم تربیت دینی، تربیت تجربی است و نمونه‌های عملی را نشان می‌دهد. کتاب‌های مقدس انجیل و تورات و قرآن، انسان‌های والایی را در عرصه حیات بشر به عنوان اسوه‌های عملی به انسان امروز معرفی می‌کند.

اخبار مرتبط

- در نشست تخصصی «همایش بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی» بررسی شد، بایدها و نبایدهای تربیت دینی فرزندان
- در نشست علمی نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی عنوان شد: تنبیه فرزندان طبق شرایطی مورد تأکید همه ادیان ابراهیمی است.
- آیت الله رئیسی: سیره امام رضا(علیه السلام) الگویی برای تمام ادیان ابراهیمی است.
- با قرائت بیانیه پایانی، نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی به کار خود پایان داد.
- با حضور تولیت آستان قدس رضوی فعالان عرصه تعلیم و تربیت از ادیان مختلف تجلیل شدند.
- نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی آغاز به کار کرد.
- دبیر علمی کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی مطرح کرد: همکاری 100 نهاد از داخل و خارج کشور در حوزه تربیت دینی در ادیان ابراهیمی
- محمد تقی فخریان در کنفرانس بین‎المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی مطرح کرد: تأکید بر تبادل تجربیات دینی در حوزه تعلیم و تربیت با کشورهای مسلمان
- مهدی فیاضی مطرح کرد؛ همزیستی مسالمت آمیز؛ رویکرد تربیت دینی در مدارس شیعه
- حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان: تلاوت آیات قرآن، تزکیه و تعلیم محورهای تربیت اسلامی است.
- آرش آبایی مطرح کرد: لزوم و توجه فراگیری آموزه‌ها و احکام دینی در دین یهودیت
- انجمن آموزه‌های اسلامی لبنان تجربه موفق تربیت دینی
- جرج آنتوان حسکور: خانواده نخستین نهاد تعمیق باورهای ایمانی در جامعه است
- محسن اصغری نکاح: خانواده، راهکار مؤثر برای تربیت جنسی متناسب با آموزه‌های تربیتی ادیان ابراهیمی است.
- آیت الله اعرافی در افتتاحیه کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی: نیمی از جمعیت بشر تحت چتر ادیان ابراهیمی قرار دارند.
- دکتر محمد مهدی طهرانچی مطرح کرد: بیان مراتب خلقت انسان در قرآن کریم با نگاه تربیتی
- حمیدرضا آیت‌اللهی: حافظه محوری در حوزه تعلیم و تربیت باید جای خود را به مهارت محوری دهد
- بهنام مرادیان: از دست دادن میراث دینی از پیامدهای جهان مجازی است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: رسالت ما، شناخت درست مبانی و اصول تربيت اسلامی است.
- عضو هیئت رئیسه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: باید بین ادیان توحیدی ارتباطی سازنده و قوی برقرار شود.
- استاد دانشگاه کاتولیک پاریس: همایش‌های ادیانی آستان قدس رضوی یک گام بزرگ تبلیغی در عرصه بین‌المللی است.
- علی سروری مجد مطرح کرد، ارسال 230 مقاله به دبیرخانه نخستین کنفرانس بین‌المللی «تربیت دینی در ادیان ابراهیمی»
- آیت الله اعرافی: برگزاری همایش تربیت دینی باید تلنگر به کارهای زمین مانده باشد.
- کارشناس مذهبی واتیکان: مبارزه کردن با جهالت از اهداف مشترک دانشگاه‌های کاتولیک و اسلامی است.
- کاردینال هنری دولهوک تبیین کرد: مراحل تربیت روحانیون و پدران دینی
- کاردینال روبرت لوگال تشریح کرد: انتقال ایمان و عقیده از طریق شعر و موسیقی.
- حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی تشریح کرد: «الگو دهی» یکی از روش‌های مهم اسلام برای تربیت.
- محمد مهدی طهرانچی: تربیت دینی با بهره‌مندی از منابع وحی محقق می‌شود.
- آیت الله محمد هادی عبدخدایی: عدالت و مهرورزی محور تربیت اسلامی است.
- کاردینال ونسانفلوردی: برای تعلیم و تربیت باید به دنبال مقتضیات زمان بود.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان برگزار می‌شود.