نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/10/20     ساعت:   16:16:59
بازدید:   62
 
 
آیت الله محمد هادی عبدخدایی: عدالت و مهرورزی محور تربیت اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری عدالت، احسان و مهرورزی را محور تربیت اسلامی دانست.


آیت الله محمد هادی عبد خدایی در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» که صبح امروز با حضور کاردینال‌های مسیحی از کشور فرانسه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در آیات 35 تا 37 سوره آل عمران به داستان تولد حضرت مریم و نذر مادرش اشاره شده است. در این آیات آمده است: «پروردگارا به درستى كه من نذر كردم براى تو كه اين طفلى كه در شكم دارم خادم بيت المقدس باشد پس از من قبول فرما. تو سميعى و عالمى به آن چه نذر كردم».
وی ادامه داد: مادر حضرت مریم از خداوند خواست که فرزند درون شکمش، بنده‌ای آزاده نسبت به تعلقات باشد. و خداوند نذر او را پذیرفت و حضرت مریم را آزاده‌ای آفرید که افتخار جهانیان است. نام حضرت مریم 34 مرتبه در قرآن آمده است و در هیچ کجای دیگر این همه تجلیل از کسی نشده است و نمونه‌اش در جای دیگری نیست. نام مبارک حضرت مسیح نیز 36 بار در قرآن آورده شده است.
وی با اشاره به عدالت و مهرورزی در ادیان الهی گفت: مدیریت جامعه با دو نوع قوانین حقوقی و مقررات اخلاقی امکان پذیر است. اگر قانونی در جامعه‌ وجود نداشته باشد، هرج و مرج به وجود می‌آید.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برای اداره هر جامعه‌ای به مقررات حقوقی نیاز است و رعایت حقوق نیز بدون اخلاق مداری امکان پذیر نیست. محور حقوق عدالت است و محور اخلاق هم مهرورزی است که هر دو در ادیان الهی توصیه شده است.
وی افزود: خداوند متعال به عدل و احسان دستور داده است و آیات زیادی در قرآن با این مضامین وجود دارد. احسان نماد عملی عدالت است. اگر جامعه‌ای تنها با مقررات حقوقی و منهای اخلاق اداره شود به سعادت نمی‌رسد.
آیت الله عبدخدایی با بیان اینکه اخلاق وجدان و انسانیت می‌آورد، گفت: صرف اخلاق، نرمش و مهر و محبت نیز بدون رعایت قوانین و مقررات حقوقی امکان پذیر نیست. همواره نمی توان با گذشت و مهربانی جامعه را اداره کرد، زیرا احکام حقوقی باید در احکام اخلاقی حاکم باشد.