نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/10/22     ساعت:   08:36:00
بازدید:   51
 
 
حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی تشریح کرد: «الگو دهی» یکی از روش‌های مهم اسلام برای تربیت.

حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی «الگو دهی» را یکی از روش‌های مهم اسلام برای تربیت دانست.


عضو هیئت مدیرۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» که با حضور اندیشمندانی از کشورمان و کاردینال‌‌های مسیحی از کشور فرانسه در بنیاد برگزار شد، «الگو دهی» را یکی از روش‌های مهم اسلام برای تربیت برشمرد.

وی با بیان اینکه تربیت انسان‌ها اگر با رویکرد دینی صورت گیرد، جامعۀ سعادتمندی خواهیم داشت، گفت: در اسلام به طور خاص در هدایت و تربیت انسان‌ها به شیوه غیر متکی به زبان تأکید شده است. به طور خاص در سنت اسلامی، به مبلغان و راهنمایان مذهبی توصیه شده است که بدون سخن گفتن راهنمای مردم باشید. مشاهده رفتارهای متعالی مؤمنان الهام بخش انسان‌های دیگر خواهد بود.

الهی خراسانی ادامه داد: در قرآن کریم حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) الگو معرفی می‌شود و می‌فرماید: «رسول خدا یک الگوی شایسته برای بینش و رفتار انسان هاست». قرآن همچنین در صدر کسانی که به عنوان اسوه نشان می‌دهد حضرت ابراهیم(علیه السلام) را معرفی کرده و می فرماید: «در ابراهیم و کسانیکه از او پیروی کرده‌اند اسوه و الگویی شایسته برای شما است».

استاد حوزه علمیه خراسان اضافه کرد: در قرآن کریم، به غیر از حضرت ابراهیم(علیه السلام) و حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) اشخاص دیگری نیز به عنوان الگو معرفی شده‌اند. حضرت مریم در سوره مریم یکی از مهم‌ترین الگوهایی است که سرامد مؤمنان معرفی شده است. همچنین آسیه همسر فرعون نیز به عنوان الگو نه تنها برای زنان بلکه برای تمام مؤمنان معرفی شده است.