نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/10/22     ساعت:   07:51:03
بازدید:   45
 
 
کاردینال روبرت لوگال تشریح کرد: انتقال ایمان و عقیده از طریق شعر و موسیقی.

کاردینال روبرت لوگال، انتقال ایمان و عقیده از طریق شعر و موسیقی را تشریح کرد.


کاردینال روبرت لوگال اسقف اعظم تولوز نیز در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان به تشریح موضوع «انتقال ایمان و عقیده از طریق شعر و موسیقی» پرداخت و گفت: در حوزه تربیت دینی یکی از موضوعات بحث تربیت از طریق اشعار است که باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم. اگر احساسات و ظرایف درونی از شعار را نشناسیم بهره درستی از ایمان نبرده‌ایم.

وی به داستان هزار و یک شب اشاره کرد و گفت: در تاریخ تدوین هزار و یک شب سخن از عرفان مستقیم گفته نمی‌شود؛ بلکه با استعاره و استفاده از اصطلاحات عرفانی به حوزه معرفت اشاره کرده است.

این کاردینال فرانسوی بابیان اینکه شعر زبانی است که برای همه قابل ادراک است، گفت: شعر و موسیقی همراه هم هستند به شرط اینکه ما قلبی گشاده داشته باشیم و هارمونی جهان را درک و ادراک کنیم. ترکیب شعر و معرفت و شعر و روانشناسی و عرفان در فهم بهتر ما کمک می‌کند.

وی افزود: جهان دارای روح است و انسان با این روح جهانی تعالی پیدا می‌کند و این زیبایی و لطافت روح است که آن ملکوت را نمایان می‌سازد. زیبایی نگاه و رفتار پسندیده عطیه و بخشش الهی است.

گفتنی است کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی، اسفند ماه آتی از سوی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می‌شود. هدف این همایش بین‌المللی «برقراری تعامل و همفکری اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان در ارتباط با مبانی»، «مسائل و چالش‌های مشترک در زمینه تربیت دینی» و تبادل تجارب عملی ادیان ابراهیمی» و «زمینه‌سازی دستیابی به تولید دانش و تقویت دین» تعریف شده است.

پیش از برگزاری این کنفرانس، سه پیش نشست تخصصی به منظور آمادگی بیشتر طراحی و نخستین آن ماه گذشته در لبنان با حضور اساتید ایرانی و لبنانی برپا شد. دومین و سومین نشست نیز طی چهارشنبه و پنجشنبه گذشته با عنوان «نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها، حوزه‌‌ها و مراکز دینی» در دانشگاه علوم اسلامی رضوی و «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با حضور چهار کاردینال از مسیحیان ساکن فرانسه در مشهد برگزار شد.