نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/01     ساعت:   18:15:39
بازدید:   284
 
 
سومین نشست عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397 برگزار شد.

با حضور مدیرعامل، معاونان و پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سومین نشست عمومی این مرکز در سال جاری برگزار شد.


مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سومین نشست عمومی بنیاد که با حضور پژوهشگران و کارکنان این مرکز برگزار شد ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) گفت: امیدواریم فعالیت‌ها و اقدامات همه ما در راستای مکتب اهل بیت و رضایت خاندان پیامبر عظیم الشأن و حضرت صدیقه طاهره(علیهم السلام) باشد و بتوانیم در اشاعه آرمان‌های الهی آنان تلاش کنیم.

حجت الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی با گرامی‌داشت یاد و نام شهیدان انقلاب اسلامی، اظهار داشت: امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است؛ شهدای عزیز ما مجاهدت و فداکاری و ایثار کردند و ملت عزیز ایران تا پای جان در راه هدف بزرگشان ایستادند؛ هر چقدر که توطئه‌های دشمنان برای فرو انداختن این پرچم افتخار آمیز همواره با شکست مواجه بوده است، تلاش‌ها و مجاهدت‌های ملت و دستاوردهای این انقلاب، روز به روز بیشتر می‌شود.

دکتر مرویان حسینی با بیان اینکه همه ما باید در بنیاد، مسئولیت مدارتر نسبت به گذشته در فعالیت‌های خود اقدام کنیم، ابراز کرد: این سومین نشست عمومی همکاران بنیاد در سال 1397 است. در این نشست‌ها گزارشی از فعالیت‌های بنیاد ارائه می‌شود و گفت و شنود صمیمانه در جهت اصلاح امور و پیشبرد اهداف این مرکز صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: به حول و قوه الهی، در حوزه زیر ساختی، اقدامات خوبی از یکی دو سال گذشته آغاز شده بود که برخی به ثمر رسید.

حجت الاسلام مرویان حسینی با اشاره به اینکه اساسنامه، پایه و ریل‌گذاری هر مؤسسه‌ای است، گفت: با توجه به گذشت سه دهه از فعالیت‌های بنیاد و پایه‌ریزی رویکردهای جدید، لازم بود اساسنامه این مرکز بازنگری شود؛ بنابراین، شورای تحول بنیاد از حدود دو سال پیش این کار را شروع کرد و با دریافت تجربه‌های داخلی بنیاد و دیدگاه‌های نخبگان، مدیران عامل، اعضای هیئت مدیره و معاون علمی آستان قدس رضوی، اساسنامۀ جدید تصویب شد و تقدیم تولیت معزز آستان قدس گردید.

وی افزود: در اساسنامۀ جدید، افق‌ها و نقش آفرینی‌های بنیاد در ترازی بالاتر دیده شده است؛ در مرحله بعد، با تأیید اساسنامه از سوی تولیت محترم آستان قدس رضوی، اقدام به تدوین و اصلاح ساختار مجموعه شده است؛ تلاش داریم که ساختار پویا و قدرتمند با ظرفیت‌هایی مناسب داشته باشیم به گونه‌ای که کار روان پیش برود.

دکتر مرویان حسینی با اشاره به فعال‌سازی پژوهشکده علوم و معارف اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی، خاطر نشان کرد: بر اساس فرایندهای مصوب وزارت علوم از طریق سامانه جذب هیئت علمی، فراخوان منتشر شد و 139 نفر ثبت نام کردند از این تعداد، 87 نفر شرایطشان احراز شد و طی چند هفته اخیر، فرایندهای مصاحبه در سه مرحله در شهرهای مشهد و قم در حال انجام است.

وی ادامه داد: مصاحبه نخست، بررسی صلاحیت‌های حوزوی فرد است؛ سپس در مصاحبه‌ای دیگر، صلاحیت علمی و پژوهشی وی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در مرحله سوم، استعدادها و سوابق علمی تخصصی افراد بررسی می‌شود که پس از انجام این مصاحبه‌ها و جمع بندی، 12 عضو هیئت علمی جذب خواهند شد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی با بیان اینکه ما به دنبال تشکیل هسته‌های دانا و شبکه‌های توانا هستیم، تصریح کرد: از دیگر فعالیت‌هایی که در دوره جدید به ثمر رسید، بحث تشکیل شورای علمی گروه‌ها با اعضای متخصص و فرهیخته و رویکردهای علمی‌تر است.

دکتر مرویان حسینی گفت: اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی پشتوانه پژوهشی آستان قدس رضوی باشد از رویکردهای لازم و مورد انتظار و مطالبه است؛ هر مجموعه‌ای که بخواهد کاری انجام دهد باید پژوهش‌های تعیین کننده، چراغ راه تصمیم سازی‌های آن باشد؛ از این رو حداقل در عرصه علوم اسلامی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی باید برای ابر سازمانی چون آستان قدس رضوی، تکیه‌گاه پژوهشی و پایه‌گذار برنامه‌ها و طرح‌ها باشد.

وی در پایان اظهار داشت: تلاشمان در بنیاد بر آن است که در حوزه‌های علوم و معارف اسلامی به جایگاهی متعالی در سطح جهان اسلام برسیم؛ همچنین خدمت‌رسانی پژوهشی به سازمان‌ها و نهادهای آستان قدس را در دستور کار قرار داده‌ایم، زیرا که خدمت و امدادی که مطلوب امام هشتم(علیه السلام) باشد باید با پشتوانه علمی و پژوهشی عمیق و اصولی برنامه‌ریزی شود.

گفتنی است در این نشست، معاونان پژوهشی و برنامه‌ریزی و اداری و مالی بنیاد نیز هر یک گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش‌های مربوط ارائه کردند و به پرسش‌های پژوهشگران درباره مسائل بنیاد پاسخ گفتند.