نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/06     ساعت:   14:19:49
بازدید:   128
 
 
مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: ارتقای کیفیت آثار، اولویت بخش خدمات پژوهشی است.

مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تمرکز بخش خدمات پژوهشی بنیاد را روی بالابردن کیفیت آثار دانست.


حجت الاسلام یداللهی مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشستی که امروز با کارکنان بخش خدمات پژوهشی بنیاد برگزار شد، گفت: بیشترین تمرکز این بخش، روی بالابردن کیفیت آثار است؛ البته که در کنار آن کمیت هم مورد نظر خواهد بود.

وی افزود: این نشست با هدف گفت و شنود نکته‌هایی که همکاران دربارۀ کارهای خدمات پژوهشی دارند، برگزار می‌‍شود. گاهی این نکات به عملکرد مدیران مربوط می‌شود که لازم است مدیر خدمات پژوهشی در جهت رفع آن‌ها طی ارتباط با مدیران بالادستی تلاش کند.

حجت الاسلام یداللهی تصریح کرد: برآنیم که آثار پیش از انتشار، یک به یک بررسی شود تا چه از نظر ظاهر و چه از دیدگاه علمی نقصی وجود نداشته باشد؛ جایگاه و اعتبار بنیاد در سطح عملی کشور و جهان اسلام ما را بر آن داشته است که در جهت به حداقل رساندن نقایص آثار قدم بر داریم و در این زمینه، مهمترین برنامه ارتباط مستمر با مدیران گروه‌های پژوهشی است؛ چرا که مدیران اشراف کافی به آثار مربوط به گروه خود، دارند و دیدگاه‌های ارائه شده از سوی آنان در زمینۀ خدمات نشر نیز کارگشا خواهد بود.

مدیر خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با تأکید بر ضرورت ارائۀ گزارش‌های ماهانه از سوی بخش‌های زیرمجموعۀ خدمات پژوهشی، خاطر نشان کرد: در راستای بهبود شرایط موجود و شناسایی چالش‌ها و مشکلات برای همفکری و تلاش در رفع آن‌ها، نیاز است که مسئولان بخش‌ها گزارش‌های کامل ارائه دهند.

وی ادامه داد: از دیگر کارهای جدیدی که در بخش خدمات نشر آغاز شده است، درج نام افرادی است که در فرآیند تولید اثر دخیل بوده‌اند از ارزیاب، حروف‌نگار، ویراستار، نمونه‌خوان و طراح جلد که در صفحه شناسنامه چاپ می‌شود. این رویکرد، از تضییع حقوق افراد جلوگیری می‌کند و برای آنان به نوعی رزومۀ مستند محسوب می‌شود.

یداللهی در پایان سخنان خود، بر لزوم آموزش‌های تخصصی برای همکاران بخش خدمات پژوهشی تأکید کرد.

در این جلسه همچنین محمدهادی دیانی، رئیس اداره فناوری اطلاعات بنیاد بر استفاده از تجربیات مؤسسات مشابه بنیاد در مرتفع ساختن مشکلات نرم افزاری در بخش‌های مختلف به ویژه حروف‌نگاری، تأکید کرد و گفت: در بخش نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای نیز، کارشناسان فناوری اطلاعات در حال پیگیری هستند تا ارتقای لازم انجام شود تا از فناوری‌های نوین بهره‌های بیشتری صورت گیرد.

گفتنی است نشست کارکنان بخش خدمات پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان پیشنهادات و نقطه نظرات از سوی اعضای گروه‌های حروف‌نگاری، خدمات نشر، گرافیک، فناوری اطلاعات، نشر الکترونیک، ویراستاری، کتابخانه و کتاب‌شناسی برگزار شد.