نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/08     ساعت:   15:39:46
بازدید:   133
 
 
آیت الله محمد هادی عبد خدایی مطرح کرد، همایش امام رضا(علیه السلام) و گفت‌وگوی ادیان؛ پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان‌ها

رئیس شورای برنامه‌ریزی و علمی نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان گفت: این همایش می‎تواند پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان باشد.


آیت الله محمد هادی عبد خدایی در نشست خبری نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان که امروز با حضور اصحاب رسانه در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: این همایش به نام مقدس امام هشتم(علیه السلام) مزین شده است و امیدوارم به برکت این نام مبارک خدمتکاران خوبی برای نظام اسلامی و ملت باشیم.
وی تصریح کرد: در قرن گذشته استعمارگران علیه دین و مذهب تاختند و تاجایی که توانستند دشمنی کردند. این قرن اگر چه به قرن طلایی شهرت داشت، اما جنگ جهانی اول و دوم، پیدایش کمونیست و کشتارها، پیدایش صهیونیست و غصب و اشغال فلسطین، تحکیم حاکمیت استبداد در ایران توسط رضا خان و فرزندش، تخریب قبور اهل بیت(علیهم السلام) در بقیع و روی کار آمدن آل سعود و ... از رویدادهایی بود که در آن رخ داد.
رئیس هیئت مدیرۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: در قرن گذشته با وجود اینکه قانون حقوق بشر تصویب شد؛ اما هیچ‌گاه در این قانون به جمعیت 3 میلیارد نفری پیروان ادیان وقعی نهاده نشد و بدترین اهانت‌ها در این قرن به ادیان صورت گرفت.
وی با اشاره به اهداف برگزاری همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان افزود: در این همایش متفکرانی از ادیان مختلف و از چند کشور جهان دور هم جمع می شوند تا راه روشنی را با استفاده از ادیان الهی برای بشریت ارائه دهند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به جزئیات برگزاری این همایش ادامه داد: این همایش در چند کمیسیون با موضوعات خدامحوری، عقلانیت و دیانت، محبت و عدالت، زندگی مسالمت آمیز در پرتو ایمان، تربیت دینی و چالش‌های عصر حاضر و رابطه با حقوق بشر در ایمان الهی تدارک دیده شده است.
آیت الله عبدخدایی عنوان کرد: برای این همایش 8 پیش نشست برگزار شده که 4 پیش نشست در کشورهای هندوستان، لبنان، اندونزی و مالزی و 4 پیش نشست نیز در شهرهای قم، تهران، اصفهان و ارومیه بوده است.
وی با بیان اینکه شخصیت‌های برجسته اسلامی، مسیحی، یهودی و زرتشتی به این همایش دعوت شده اند، تصریح کرد: امیدواریم این گونه همایش‌ها و نشست ها استمرار داشته باشد.
گفتنی است، نخستین همایش بین المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفت‌وگوی ادیان» در تاریخ 10 و 11 بهمن ماه سال جاری به همت سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، در حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) برگزار می شود.

اخبار مرتبط

- نصرالله پژمان‌فر: معرفی چهره واقعی اسلام بشریت را در مسیر سعادت قرار می‌دهد.
- جواد رقوی: نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به کمال حب‌الله است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: گفت‌وگوی بین ادیان الگویی برای زندگی مسالمت‌آمیز است.
- پدرام سروش پور: عدالت مهمترین واژه‌ در قاموس تمدن بشری است.
- در دومین روز همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان، نشست تخصصی تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر برگزار شد.
- آیت الله محمد هادی عبدخدایی: وحدت ادیان الهی بستر تحقق آرمان های دینی را فراهم می‌کند.
- جوزف الون: تمام ادیان به وحدانیت خدا ایمان دارند.
- حجت الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز خبر داد، برگزاری همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان با همکاری علمی 21 کشور جهان
- کمیتۀ علمی همایش بین‌المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تشکیل می‌شود.
- رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محور اصلی اخلاق در اسلام، عدالت است.