نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/10     ساعت:   20:32:25
بازدید:   300
 
 
آیت الله محمد هادی عبدخدایی: وحدت ادیان الهی بستر تحقق آرمان های دینی را فراهم می‌کند.

دبیر کمیته علمی نخستین همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان: اگر ما پیروان ادیان وحدت داشته باشیم، می توانیم آرمان های دینی را بیان کنیم و تحقق بخشیم.


آیت الله محمد هادی عبدخدایی صبح چهارشنبه در نخستین همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت و گوی ادیان که در تالار قدس آستان مقدس رضوی برگزار شد، ضمن عرض تسلیت مصیبت حضرت صدیقه طاهره اظهار داشت: از حضور مهمانان بسیار گرامی در این محفل علمی تشکر می‌کنم و امیدوارم این نشست علمی طلیعه‌ای برای همکاری و همراهی ادیان الهی در مسیر خدمت به مقام مقدس ربوی و بشریت باشد.
وی افزود: در قرن گذشته با کمال تأسف چیرگی سکولاریسم و لائیسیسم بر جهان برقرار بوده است و نتیجه آن هزاران فاجعه، مانند جنگ اول و دوم جهانی، پیدایش حکومت سرمایه‌داری، تخریب بقاع متبرکه بقیع، حاکمیت افراد مستبد مثل رضاخان و آتاتورک و بدترین حملات به دین و حقوق انسان‌ها به ویژه مسلمانان، است.
دبیر کمیته علمی نخستین همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان ادامه داد: در آن دوران هرکسی به جز دین داران واقعی آزادی داشت، حتی فیلم‌سازان بدترین فیلم‌ها را برای پاک‌ترین پیامبران الهی درست کردند که نمونه آن را می‌توان «آخرین وسوسه‌های مسیح» بیان کرد.
وی گفت: همچنین در آن دوران راجع به بزرگان مذاهب تاخت و تازهایی صورت گرفت و به ساحت مقدس خداوند متعال و مؤمنان او اهانت‌ها شد؛ ولی بحمدالله امروز آن سر و صداها محو شده و به زباله‌دان تاریخ پیوسته است. اکنون در زمانی هستیم که به واسطه طلیعه انقلاب اسلامی دین و پیشرفت ادیان مطرح است که این امر مسلمانان را از زشتی‌ها باز می‌دارد و ادیان الهی را متخلق به اخلاق حسنه و همزیستی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر می‌کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در تمامی ادیان الهی جوهره ایمان به خدا و خدمت به خلق وجود دارد، ابراز کرد: امیدواریم که با ائتلافی که میان ادیان صورت می‌گیرد، دین چهره خود را بیش از قبل به جهانیان نشان بدهد و ارزش‌های دینی آشکار شود؛ زیرا با اخلاق و احکام دینی مردم می‌توانند یک زندگی سالم داشته باشند.
رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی تأکید کرد: این کنگره که به نام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) برگزار شده است، این آموزه را به ما می‌دهد که ما به پیروی از قرآن کریم و سیره ائمه اطهار به ویژه امام هشتم(علیهم السلام) کنار هم بنشینیم و به گفت و گو بپردازیم و در نتیجه دنیای سالمِ فارغ از جنگ و خونریزی بسازیم.
وی تصریح کرد: هزینه و ثروتی که برای جنگ به کار برده می‌شود اگر برای آبادانی کشورها به کار برده می‌شد امروز میلیون‌ها نفر از نداشتن دارو  و بهداشت در کشورهای مختلف جان نمی‌دادند، امروز این همه کشت و کشتار رخ نمی‌داد. این دست‌های ستمگر برای هوا و خواسته‌های خودشان تمامی این نعمات الهی و ثروت‌ها را برای کارهای باطل صرف نمی‌کردند. اکثریت مردم جهان دین داران هستند؛ لذا اگر ما وحدت داشته باشیم، می توانیم آرمان‌های دینی را بیان کنیم و تحقق بخشیم.
دبیر کمیته علمی نخستین همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت و گوی ادیان با اشاره به شش کمیسیون این همایش علمی اظهار داشت: نخستین کمیسیون به خداباوری در ادیان، دومین کمیسیون به عقلانیت در ادیان، سومین کمیسوین به محبت و عدالت، چهارمین کمیسیون به زندگی مسالمت آمیز در پرتو ادیان، پنجمین کمیسیون به تأمین حقوق بشر در پرتو ادیان الهی ودر نهایت ششمین کمیسیون به اخلاق و تربیت دینی اختصاص دارد.

اخبار مرتبط

- نصرالله پژمان‌فر: معرفی چهره واقعی اسلام بشریت را در مسیر سعادت قرار می‌دهد.
- جواد رقوی: نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به کمال حب‌الله است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: گفت‌وگوی بین ادیان الگویی برای زندگی مسالمت‌آمیز است.
- پدرام سروش پور: عدالت مهمترین واژه‌ در قاموس تمدن بشری است.
- در دومین روز همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان، نشست تخصصی تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر برگزار شد.
- جوزف الون: تمام ادیان به وحدانیت خدا ایمان دارند.
- آیت الله محمد هادی عبد خدایی مطرح کرد، همایش امام رضا(علیه السلام) و گفت‌وگوی ادیان؛ پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان‌ها
- حجت الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز خبر داد، برگزاری همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان با همکاری علمی 21 کشور جهان
- کمیتۀ علمی همایش بین‌المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تشکیل می‌شود.
- رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محور اصلی اخلاق در اسلام، عدالت است.