نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/10     ساعت:   20:33:24
بازدید:   208
 
 
جوزف الون: تمام ادیان به وحدانیت خدا ایمان دارند.

استاد دانشگاه مالت از کشور ایتالیا گفت: تمام ادیان به وحدانیت خدا ایمان دارند و برای خدا شریکی قائل نیستند.


دکتر جوزف الون در نشست تخصصی «عدالت و محبت در ادیان»، از سلسله نشست‌های نخستین «همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت و گوی ادیان» که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد به موضوع «دین و نگاه جوامع مختلف به معنویت» پرداخت و عنوان کرد: تقوا، عبادت و روحانیت حرم مطهر رضوی و حرم حضرت معصومه(علیها سلام) در قم شبیه خلوص و عبادت در کلیساهای کاتولیت است.
این استاد ایتالیایی ادامه داد: انسان موجودی است که هم در این دنیا و هم در جهان آخرت زندگی می‌کند. او دارای روحی است که قوه تشخیص و اختیاردارد و معتقد به جهان دیگر است. جهانی که می‌خواهد بدون خدا زندگی کند محکوم به مرگ و فنا است و تکیه بر مادیات جز پشیمانی ارمغانی نخواهد داشت.
وی ابراز کرد: اشتراکات بسیاری بین ادیان ابراهیمی وجود دارند که باید با تکیه بر این اشتراکات با یکدیگر به گفت و گوی بین ادیانی بنشینیم. رستگاری از نگاه مسیحیت از راه محبت به همنوعان که ریشه آن در خداوند خواهد بود صورت می‌گیرد و مسیحیان معتقدند که خدا عین محبت است.
جوزف الون بیان کرد: وحدانیت خدا در دین مسیحیت نیز نهفته است و ما معتقدیم که مشکلات و گرفتاری‌های انسان، او را بیشتر به وحدانیت خدا نزدیک می‌کند.
وی با اشاره به جایگاه دین در جوامع امروزی گفت: کاری که دین انجام می‌دهد تعلیم خط مشی یک زندگی پر معناست و همچنین به دنبال کشف معنای حقیقی زندگی است.
استاد دانشگاه مالت از کشور ایتالیا، جامعه را اولین شاکله‌ای که بشر با آن روبرست دانست و گفت: نخستین نقش دین برای جامعه پایدار این است که به فرامین و دستورات مذهبی و دینی گوش فرا دهیم و به آن عمل کنیم.
وی اظهار کرد: گاهی اوقات حوادث زجر آوری که در دنیای امروز با آن مواجه می‌شویم ما را به این نتیجه می‌رساند که جامع امروزی بی‌معناست؛ اما دین جوامع را شکل داده و ما را به این مهم سوق می‌دهد که چگونه برای هم نوعان خود فایده برسانیم و سودمند باشیم. همچنین این درس را به ما می‌آموزد که نباید از یکدیگر سوء استفاده کنیم.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: عشق‌ورزی، محبت، احترام متقابل، مهرورزی، ادب، عدالت، کرامت، مساوات و... از ویژگی‌هایی است که در پرتو دین به آن دست می‌یابیم.

اخبار مرتبط

- نصرالله پژمان‌فر: معرفی چهره واقعی اسلام بشریت را در مسیر سعادت قرار می‌دهد.
- جواد رقوی: نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به کمال حب‌الله است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: گفت‌وگوی بین ادیان الگویی برای زندگی مسالمت‌آمیز است.
- پدرام سروش پور: عدالت مهمترین واژه‌ در قاموس تمدن بشری است.
- در دومین روز همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان، نشست تخصصی تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر برگزار شد.
- آیت الله محمد هادی عبدخدایی: وحدت ادیان الهی بستر تحقق آرمان های دینی را فراهم می‌کند.
- آیت الله محمد هادی عبد خدایی مطرح کرد، همایش امام رضا(علیه السلام) و گفت‌وگوی ادیان؛ پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان‌ها
- حجت الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز خبر داد، برگزاری همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان با همکاری علمی 21 کشور جهان
- کمیتۀ علمی همایش بین‌المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تشکیل می‌شود.
- رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محور اصلی اخلاق در اسلام، عدالت است.