نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/15     ساعت:   11:05:28
بازدید:   398
 
 
حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: قرآن، پایه و اساس شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه قرآن پایه و اساس شکل‌گیری انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی مولد قرآن کریم است و انقلاب نیز، خدمات ارزشمند و قابل توجهی را در زمینه علوم قرآنی ارائه کرده است.


حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی در نشست تخصصی «نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» که همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به همت گروه قرآن و حدیث پژوهی پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: عرصه عینیت بخشیدن قرآن کریم در جامعه، عرصه‌ای است که به زمین مانده است.

وی عنوان کرد: در انقلاب اسلامی مردم خواستار مدیریت نظام بر پایه و اساس قرآن کریم بودند؛ زیرا قرآن می‌تواند نجات‌بخش و هدایت‌گر جامعه برای حل مسائل و مشکلات باشد.

مرویان حسینی ادامه داد: در بخش‌هایی از جامعه عینیت بخشی به قرآن مشهود بوده است. آنچه امام خمینی(رحمة الله علیه) در نظام‌سازی و تشکیل نهادهای انقلابی همچون جهاد سازندگی، بسیج مستضعفین، کمیته امداد و ... انجام دادند بر اساس یک یا چند آیه و نظام واره‌های قرآنی بود و بر همین اساس است که امروزه شاهد هستیم رژیم صهیونیستی پژوهشکده‌هایی برای بررسی اندیشه‌های قرآنی تأسیس کرده است.

وی افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس برخی از آیات قرآن کریم، همچون آیه شریف «إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم» بسیار هویت بخش بود و تبدیل به جریان‌های فکری و اندیشهای شده بود.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: همه ما گوهری بسیار ارزشمند، اساسی و حیات بخشی را به نام قرآن کریم در اختیار داریم که محور تمام گوهرهای دیگر است که در سایه تفسیر و بیانات راهبردی ائمه اطهار(علیهم السلام) باید برای مردم تبیین شود.

وی ابراز کرد: امیدواریم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بیش از گذشته فعالیت خود را در عرصه‌های قرآنی و علوم حدیثی با مسئولیت‌پذیری بیش از پیش نسبت به نظام اسلامی، گسترش دهد.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام محمد حسن مومن زاده مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز با مقایسه فعالیت‌های قرآنی قبل و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، گفت: در اوایل انقلاب تعداد کتاب‌های تفسیری شیعیان کمتر از کتاب‌های تفسیری اهل سنت بود؛ اما در حال حاضر، تفاسیر قرآنی شیعی در سایه پربرکت انقلاب اسلامی و با زحمات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و خون شهیدان در حال افزایش وگسترش است.

وی افزود: به امید خدا در صد سال آینده شاهد پیشرفت‌های چشمگیر تفسیر به ویژه در حوزۀ اسلام پژوهی شیعی خواهیم بود.

اخبار مرتبط

- به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت، بررسی ورود غیر مسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: خاستگاه انقلاب اسلامی فقه امام صادق(علیه السلام) است.
- در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت: تبیین فعالیت‌های 40 ساله حدیث پژوهی در دوران انقلاب اسلامی
- حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) کانون بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود.
- حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامرضا اسدی: مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است.
- انقلاب اسلامی ایران با اهداف و آرمان‌های بزرگ اسلامی شکل گرفت و چشم انداز آن بنا نهادن حکومت عدل علوی در این مرز و بوم بود.
- فاطمه خندان عنوان کرد: وجود 38000 برگ سند با موضوع انقلاب اسلامی در اداره اسناد آستان قدس رضوی
- ابوالفضل حسن‌آبادی عنوان کرد: مشهد دومین قطب پژوهش‌های انقلاب اسلامی
- به همت گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نشست تخصصی «نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» برگزار شد.
- به مناسبت ایام‌الله دهه فجر؛ نشست‌های علمی پژوهشی با محوریت انقلاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.