نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/16     ساعت:   07:21:00
بازدید:   419
 
 
حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) کانون بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، مشهد را یکی از کانون‌های انقلاب اسلامی دانست و گفت: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) به واسطه آن جایگاه کانونی که داشت، محور بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود.


حجت‌الاسلام دکتر سید محمود مرویان‌ حسینی مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دومین نشست علمی پروژه تاریخ شفاهی حرم مطهر رضوی که به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی صبح امروز در تالار شیخ طوسی این بنیاد برگزار شد، گفت: مشهد یکی از کانون‌های اصیل و فعال انقلاب اسلامی بوده است.

وی ظرفیت‌های حوزوی، دانشگاهی، جریان‌های انقلابی و برگزاری مراسم و محافل مذهبی در مشهد را دلیل موفقیت انقلاب اسلامی در این شهر دانست و تصریح کرد: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) به واسطه آن جایگاه کانونی که داشت، محور بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود. 

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نقش و جایگاه رهبر معظم انقلاب را در انقلاب اسلامی مشهد پررنگ و بی‌بدیل عنوان کرد و افزود: حلقه‌ای از یاران ایشان در جلسات تفسیر، نهج‌البلاغه و درس‌های حوزوی ایشان حضور داشتند و همزمان روح مبارزه و قیام را هم در جریان‌های حوزوی و اجتماعی مشهد منتقل می‌کردند.

مرویان‌حسینی ادامه داد: همچنین رهبر معظم انقلاب در خدمات‌رسانی و نقش‌آفرینی‌های اجتماعی همچون زلزله، سیل و تأمین نیازمندی مبارزه حضور پرثمر داشتند.

وی بیان کرد: حرم مطهر رضوی کانون تشییع جنازه‌ شهدا، شروع و پایان راهپیمایی‌ها، نقطه اعزام رزمندگان به جبهه‌های دفاع مقدس و پناه آوردن مردم در لحظه‌های خطر قبل و بعد انقلاب بوده است و از همین رو بود که حرم مطهر بارها مورد هجوم سفاکان و ددمنشان جریان استعمار و استبداد واقع شد.

حجت الاسلام مرویان حسینی در پایان سخن خود خاطر نشان کرد: تحقیق و تدوین تاریخ شفاهی حرم مطهر، بخشی از رسالت انقلابی و پژوهشی است که بایستی بنیاد پژوهش‌های اسلامی و مرکز اسناد کتابخانه آستان قدس رضوی بیش از پیش به آن پایبند باشند.

اخبار مرتبط

- به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت، بررسی ورود غیر مسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: خاستگاه انقلاب اسلامی فقه امام صادق(علیه السلام) است.
- در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت: تبیین فعالیت‌های 40 ساله حدیث پژوهی در دوران انقلاب اسلامی
- حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامرضا اسدی: مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است.
- انقلاب اسلامی ایران با اهداف و آرمان‌های بزرگ اسلامی شکل گرفت و چشم انداز آن بنا نهادن حکومت عدل علوی در این مرز و بوم بود.
- حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: قرآن، پایه و اساس شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی است.
- فاطمه خندان عنوان کرد: وجود 38000 برگ سند با موضوع انقلاب اسلامی در اداره اسناد آستان قدس رضوی
- ابوالفضل حسن‌آبادی عنوان کرد: مشهد دومین قطب پژوهش‌های انقلاب اسلامی
- به همت گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نشست تخصصی «نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» برگزار شد.
- به مناسبت ایام‌الله دهه فجر؛ نشست‌های علمی پژوهشی با محوریت انقلاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.