نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/16     ساعت:   10:08:39
بازدید:   460
 
 
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامرضا اسدی: مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است.

مسئول پیشین بازرسی و نظارت آستان قدس رضوی با بیان اینکه مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است، گفت: دلیل موفقیت مردم در انقلاب اسلامی در مشهد وجود سه شخصیت رهبر انقلابی، دلداده امام(رحمة الله علیه)، پیشگام، پیشتاز و خط شکن همچون رهبر معظم انقلاب، شهید هاشمی‌نژاد و مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی بودند.


حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامرضا اسدی مسئول پیشین بازرسی و نظارت آستان قدس رضوی در دومین نشست علمی پروژه تاریخ شفاهی حرم مطهر رضوی که به مناسبت دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی ایران در جهان مشابه ندارد.

وی از شکل‌گیری دو انقلاب در قرن 17 در اروپا و فرانسه سخن گفت و ابراز کرد: آزادی‌خواهی و حق‌طلبی علیه دین، کلیسا و مذهب بود که سرفصل حرکت‌های سیاسی و اجتماعی در کل اروپا گردید.

مسئول پیشین بازرسی و نظارت آستان قدس رضوی ادامه داد: انقلاب‌های دیگری نیز شکل گرفت که وابسته به شرق یا غرب بود؛ مانند انقلاب مصر و یا انقلاب الجزایر که ظاهرش اسلامی بود. امروز می‌بینیم هیچ آثاری از آن انقلاب‌ها در جهان دیده نمی‌شود.

اسدی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران را هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کرد، تصریح کرد: مکتبی‌ترین، مردمی‌ترین، باشکوه‌ترین انقلاب را ما در سال 1357 داشتیم که تأثیرگذارترین انقلاب در سطح جهان بود.

وی افزود: آمریکا، شوروی و حتی کسانی که با دین سر ستیز، جنگ و مبارزه داشتند، نمی‌توانستند انقلاب اسلامی ایران را پیش‌بینی کنند و یا زمینه‌های آن را ارزیابی کنند. در عین حالی که ایران تحت سلطه آمریکا بود و او در تمام شؤون این مملکت حاکمیت داشت.

حجت الاسلام و المسلمین اسدی اذعان کرد: امام(رحمة الله علیه) این مردم را به خوبی شناخته بود؛ ولی روشنفکران اروپا و آمریکا نمی‌توانستند این مردم را درک کنند؛ حتی کسانی دم از جنگ مسلحانه می‌زدند و امام این جریان را محکوم به شکست می‌دانست و می‌فرمود ما بدون دست بردن به سلاح، پیروزی کامل را به دست خواهیم آورد.

اسدی ادامه داد: زیرا به این مردم اعتقاد و باور داریم و می‌دانیم در درون وجود این انسان‌ها ایمان، باور، اعتقاد، بصیرت، شناخت و معرفت وجود دارد که اگر این مردم بیدار شوند می‌توانند سرنوشت خودشان را عوض کنند.

وی افزود: بنابراین امام(رحمة الله علیه) از ابتدا روی این مردم تکیه داشت و به همین دلیل در سال 1343 در مدرسه فیضیه، علیه کاپیتولاسیون فریاد زد و به شاه هشدار داد کاری نکن که دستور دهم این مردم تو را بیرون کنند.

غلامرضا اسدی تصریح کرد: خیلی از افراد ساده‌اندیش در حوزه علمیه مشهد، می‌گفتند آخوندها ساده‌لوح هستند، مگر می‌شود با شاه جنگید؛ با چه قدرت و ابزاری می‌توان به جنگ با رژیم پهلوی رفت؛ اما امام به عنوان یک رهبر، فردی فقیه، عارف، دلداده خدا و کسی بود که در جهان هستی جز خداوند از هیچ قدرتی نمی‌هراسید و می‌گفت عالم هستی محضر خداست و در محضر خدا معصیت نکنید.

اسدی با بیان اینکه مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است، اظهار کرد: دلیل موفقیت مردم در انقلاب اسلامی در مشهد وجود سه شخصیت رهبر انقلابی، دلداده امام(رحمة الله علیه)، پیشگام، پیشتاز و خط شکن همچون رهبر معظم انقلاب، شهید هاشمی‌نژاد و مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی بودند که با هم‌ پیمان بسته بودند تا اهداف و آرمان‌های امام(رحمة الله علیه) را در این سرزمین تحقق بخشند.

اخبار مرتبط

- به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت، بررسی ورود غیر مسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: خاستگاه انقلاب اسلامی فقه امام صادق(علیه السلام) است.
- در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت: تبیین فعالیت‌های 40 ساله حدیث پژوهی در دوران انقلاب اسلامی
- حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) کانون بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود.
- انقلاب اسلامی ایران با اهداف و آرمان‌های بزرگ اسلامی شکل گرفت و چشم انداز آن بنا نهادن حکومت عدل علوی در این مرز و بوم بود.
- حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: قرآن، پایه و اساس شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی است.
- فاطمه خندان عنوان کرد: وجود 38000 برگ سند با موضوع انقلاب اسلامی در اداره اسناد آستان قدس رضوی
- ابوالفضل حسن‌آبادی عنوان کرد: مشهد دومین قطب پژوهش‌های انقلاب اسلامی
- به همت گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نشست تخصصی «نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» برگزار شد.
- به مناسبت ایام‌الله دهه فجر؛ نشست‌های علمی پژوهشی با محوریت انقلاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.