نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/24     ساعت:   16:36:30
بازدید:   302
 
 
به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت، بررسی ورود غیر مسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی

به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی طی نشستی موضوع «ورود غیر مسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی» تبیین و بررسی شد.


آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی عضو مجلس خبرگان رهبری در نشست علمی «بررسی ورود غیرمسلمانان به اعتاب مقدسه از دیدگاه فقهی» که همزمان با آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از محققان و پژوهشگران در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در فقه ما بحث‌های فراوانی در خصوص ورود کفار، مشرکان و منکران به مبداء و معاد به اعتاب مقدسه و مساجد مطرح است.

وی عنوان کرد: این بحث‌ها در خصوص ورود غیر مسلمانان به مسجدالحرام، مسجدالنبی و دیگر مساجد و همچنین حرم مطهر مکی و حرم مبارک مدنی و نبوی مطرح می‌شود. با وجود اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند این مانع را بردارند به لحاظ فقهی ورود غیر مسلمانان به مسجدالحرام ممنوع است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه، مسئله ورود غیرمسلمانان به اعتاب مقدسه را یک مسئله مصلحتی دانست و گفت: این موضوع در حوزه اختیارات حاکمیت و زعامت زعیم امت اسلامی است؛ اگر حاکم مصلحت دید آن را جایز و در غیر این صورت ممنوع اعلام می‌کند.

وی افزود: صنعت توریسم و آمدوشدها با غیر مسلمانان باید تقویت شود. دروازه‌های کشورهای مسلمان باید به روی غیر مسلمانان گشوده شود تا تبادل آرا صورت گیرد، این ارتباطات موجب می‌شود آنان با اسلام و مسلمانان بیشتر آشنا شده و کلام الهی را بشنوند؛ اما باید در این آمد و شدها جان و مال آنان تضمین شود.

آیت الله حسینی خراسانی خاطر نشان کرد: امام علی(علیه السلام) در عهدنامه به مالک اشتر می‌فرمایند: «اگر لازم است با مشرکان و کافران معامله، مذاکره و رفت و آمد داشته باشید؛ اما در هر حال به آنان اعتماد نکنید».

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به كتاب «جهانگردی در فقه و تمدن اسلامی» گفت: مقاله‌ای را که در این اثر در سال 1387 به نگارش در آوردم، از زاويه‌ای جديد به فقه جهانگردی و آثار ارزشمند هنری، فرهنگی، بناهای تاريخی و زيارتی می‌پردازد.

وی افزود: اين كتاب حاوی عناوين فقه و صنعت جهانگردی، گردشگری در قرآن، اصل نخستين در برخورد با غير مسلمانان، بازديد جهانگردان غيرمسلمان از مكان‌های مقدس، زنان و محدوديت‌های جهانگردی، آمد و شد با جهانگرد غيرمسلمان، حقوق گردشگران غيرمسلمان در كشورهای اسلامی، نگاهی به جهانگردی در تمدن اسلامی، گردشگری در سيره معصومان و ابرار، فقيهان جهانگرد، جهانگردی در جمهوری اسلامی ايران، و مسائل و نارسايی‌هاست.

اخبار مرتبط

- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: خاستگاه انقلاب اسلامی فقه امام صادق(علیه السلام) است.
- در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت: تبیین فعالیت‌های 40 ساله حدیث پژوهی در دوران انقلاب اسلامی
- حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی: بارگاه منور امام رضا(علیه السلام) کانون بسیاری از جریان‌های فکری و انقلابی بود.
- حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامرضا اسدی: مشهد از شهرهای دیگر در انقلاب اسلامی پیشگام‌تر بوده است.
- انقلاب اسلامی ایران با اهداف و آرمان‌های بزرگ اسلامی شکل گرفت و چشم انداز آن بنا نهادن حکومت عدل علوی در این مرز و بوم بود.
- حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: قرآن، پایه و اساس شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی است.
- فاطمه خندان عنوان کرد: وجود 38000 برگ سند با موضوع انقلاب اسلامی در اداره اسناد آستان قدس رضوی
- ابوالفضل حسن‌آبادی عنوان کرد: مشهد دومین قطب پژوهش‌های انقلاب اسلامی
- به همت گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نشست تخصصی «نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» برگزار شد.
- به مناسبت ایام‌الله دهه فجر؛ نشست‌های علمی پژوهشی با محوریت انقلاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.