نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/11/28     ساعت:   11:55:19
بازدید:   269
 
 
عضو شورای علمی گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بحث‌هایی مانند قلمرو فقه حتی به فضای رسانه‌ای کشور گسترش یافته است.

عضو شورای علمی گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امروز بحث‌هایی مانند قلمرو فقه حتی به فضای رسانه‌ای کشور گسترش یافته و لازم است که در این بخش‌ها کارهای پژوهشی بیشتری صورت گیرد.


دکتر حسین صابری، عضو شورای علمی گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: بخشی از کار پژوهشی در گروه فقه و اصول بنیاد، متمرکز بر تصحیح و احیا و آشکارسازی میراث مکتوب فقهی شیعه بوده است که کتاب‌های شریف «منتهی‌المطلب»، «المؤتلف من المختلف»، «الدروس» و فقه تبیان گوشه‌ای از دستاوردهای این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: برخی از این آثار در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی از جمله انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی؛ کتاب سال حوزه علمیه و کتاب سال استان برگزیده شده است و از افتخارات مجموعه علمی آستان قدس محسوب می‌شود و همه این‌ها حاصل زحمات محققان و دانشمندانی است که سال‌ها در این گروه به پژوهش و تحقیق و تصحیح همت گماشته‌اند.

دکتر صابری، ثروت فقهی، اصولی و کلامی شیعی را در آثار کهن دانست و خاطر نشان کرد: برخلاف آنچه که گاهی تصور می‌شود، بسیاری از مسائل فقهی ما در قرن‌های متمادی که از ظهور اسلام می‌گذرد، پژوهش‌ شده است؛ بنابراین احیای میراث مکتوب از مهمترین وظایف پژوهشگران این حوزه به حساب می‌آید.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دغدغه‌هایی که در بحث اصول فقه وجود دارد، باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و شورای علمی گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی همواره بر این موضوع تأکید داشته است.

وی افزود: امروز بحث‌هایی مانند قلمرو فقه حتی به فضای رسانه‌ای کشور گسترش یافته و لازم است که در این بخش‌ها کارهای پژوهشی بیشتری صورت گیرد. بسیاری از دانشجویان فقه وحقوق، ذوق و شوق نگاشتن مقاله و رساله در مسائل فقهی ریز و درشت را دارند؛ اما با استفاده از همین ظرفیت، مطالعات بنیادین در حوزه قلمرو فقه، فلسفه فقه و مسائل اصول فقه و نیز، مباحث میان رشته‌ای باید در دستور کار مراکز علمی و پژوهشی قرار گیرد.

دکتر حسین صابری تصریح کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همه افتخارات خود را مرهون تلاش‌های خالصانۀ پژوهشگرانی است که در آن مشغول فعالیت هستند و چنانکه در آثار آنان مشخص است، کارهای پژوهشی این مرکز در سطح استادان و دانشیاران دانشگاه و گاهی هم بالاتر دیده می‌شود.