نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/01     ساعت:   18:33:06
بازدید:   88
 
 
دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام، اظهار کرد؛ ارسال 110 مقاله با محوریت تبیین جایگاه و مرجعیت علمی امام رضا(علیه السلام)

دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) اظهار کرد: 110 مقاله با محوریت تبیین جایگاه و مرجعیت علمی امام رضا(علیه السلام) از داخل و خارج کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.


در نخستین روز از همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، حجت الاسلام جواد رقوی اظهار کرد: دوازدهمین همایش جامعة المصطفی العالمیه مشهد مقدس با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و با مشارکت جمع زیادی از مراکز علمی فرهنگی به مدت 2 روز در حال برگزاری است.
وی تبیین جایگاه و مرجعیت علمی امام رضا(علیه السلام) و آشنایی جامعه علمی با میراث علمی، تمدنی اسلامی را از جمله اهداف این همایش ذکر کرد و گفت: این مراسم با مشارکت و همکاری ۲۰ مرکز علمی و فرهنگی از جمله حوزه علمیه خراسان،  دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه فردوسی و سایر نهادهای علمی و فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.
حجت الاسلام رقوی افزود: در مجموع ۱۱۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از مجموع این تعداد، طی سه مرحله ارزیابی تعداد ۳۰ مقاله به عنوان مقالات برتر انتخاب شده که قرار است در دومین روز از این همایش رونمایی شود.
وی گفت: بیشتر صاحبان آثار ارسالی از طلاب جامعة المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) و از کشورهای عربستان، آمریکا و تایلند هستند که به موضوع خرافه ستیزی در سیره امام رضا(علیه السلام)، شیوه‌های مقابله امام هشتم(علیه السلام) با انحرافات عقیدتی، نقش آن حضرت در تحکیم فرهنگ تمدنی و وحدت مسلمانان و واکاوی توانایی‌های فرآیندی یک مدیر در تمدن رضوی از پرداخته‌اند.
دبیر علمی این همایش با بیان اینکه پیش از برگزاری این همایش ۵ پیش نشست در شهرهای مشهد، اصفهان و در کشور عمان برگزار شده ادامه داد: در روز نخست اعضای سه کمیسیون به ارائه مقاله خواهند پرداخت و در هر کمیسیون ۴ مقاله ارائه خواهد شد و امید است دستاورد این همایش گام کوچکی در معرفی شخصیت حضرت رضا(علیه السلام) و بررسی آثار و پیامدهای هجرت تاریخی این شخصیت بزرگ و الهی از مدینه به مرو باشد.