نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/01     ساعت:   19:08:28
بازدید:   149
 
 
آرایه‌های حجّاری در حرم مطهر رضوی، جلوه‌ای از هنر و تمدن اسلامی در بارگاه ملکوتی رضوی

در کمیسیون «امام رضا(علیه السلام) و تأثیر متقابل تمدن ایرانی و تمدن اسلامی» مقاله‌ای با عنوان «آرایه‌های حجّاری در حرم مطهر رضوی، جلوه‌ای از هنر و تمدن اسلامی در بارگاه ملکوتی رضوی» به قلم بهزاد نعمتی پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی ارائه شد.


کمیسیون «امام رضا(علیه السلام) و تأثیر متقابل تمدن ایرانی و تمدن اسلامی» از کمیسیون‌های همایش بین المللی امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام با حضور پژوهشگران و محققانی از جامعة المصطفی العالمیه و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در محل نمایشگاه دائمی این مرکز برگزار شد.

بهزاد نعمتی پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی در این کمیسیون به ارائۀ مقاله‌ای با عنوان «آرایه‌های حجّاری در حرم مطهر رضوی، جلوه‌ای از هنر و تمدن اسلامی در بارگاه ملکوتی رضوی» پرداخت.

وی گفت: معماری و آرایه‌های تزئینی آن، جلوه‌ای مهم از تمدن شکوهمند اسلامی است و یکی از مجموعه‌های غنی معماری اسلامی حرم مطهر رضوی است که تجلیگاه تمدن پیشروی اسلامی در سده‌های مختلف می‌باشد.

نعمتی افزود: در میان انواع این آرایه‌ها و تزئینات، حجّاری از جایگاه مهمی برخوردار است. قدمت آثار سنگی باقی مانده از گذشته در حرم، به هشتصد سال می‌‏رسد. نام حجّاران یا سنگ‏تراشان در پای برخی کتیبه‏‌های قدیمی حرم درج شده است.

پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی با اشاره به انواع متنوعی که از سنگ در آرایه‌های هنری و عناصر معماری حرم به کار رفته است، تصریح کرد: این روند تا کنون ادامه داشته و در دوران معاصر بر تنوع کارهای سنگی افزوده شده است.

وی افزود: این مقاله با استفاده از مصاحبه، اسناد، متون و تحقیق میدانی، ضمن بررسی اصطلاحات مربوط به پیشۀ حجاری در حرم مطهر، سیر استفاده از سنگ و فنون اجرای آن را در هنر و معماری این مجموعه مرور می‏‌کند.

اخبار مرتبط

- حجت‌الاسلام مجید خالق‌پور: هجرت امام رضا (علیه السلام) تمدن‌ساز بود.
- آیت الله محمد هادی عبدخدایی: امام رضا(علیه السلام) با ورود به عرصه سیاست، با اشرافیت و اشرافی‌گری مبارزه کردند.
- حاج آخوند ناصر محمد قزل: تمدن نوین اسلامی به برکت وجود امام رضا(علیه السلام) در ایران شکل گرفته است.
- برگزاری اختتامیه همایش «امام علی ابن موسی‌الرضا(علیه السلام) و نهضت علمی، تمدنی جهان اسلام»
- دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام، اظهار کرد؛ ارسال 110 مقاله با محوریت تبیین جایگاه و مرجعیت علمی امام رضا(علیه السلام)
- جانشین رئیس جامعة المصطفی العالمیه کشور: پژوهش باید جریان‌ساز، حق‌مدار و امیدآفرین باشد.
- کمیسیون علمی امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تشکیل شد.
- بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با مشارکت جامعة المصطفی العالمیه مشهد، برگزار می‌کند: همایش بین‌المللی امام علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) و نهضت علمی، تمدنی جهان اسلام