نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/04     ساعت:   14:15:27
بازدید:   133
 
 
اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی شایسته تقدیر شناخته شد.

کتاب «لطائف التفسیر» اثر فخر الاسلام ابونصر احمد بن الحسن بن احمد بن سلیمان درواجکی در شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی شایسته تقدیر شد.


اختتامیه شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی(جایزه سیدعبدالله انوار)، با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مهدی محقق از استادان برجسته و جمعی از اهالی فرهنگ در سالن کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم از برگزیدگان بخش‌های اصلی و فرعی این جایزه تقدیر شد که با نظر گروه داوری، از میان 14 اثر ارسال‌شده در بخش علوم دینی به دبیرخانه، «لطائف التفسیر» با تصحیح و تحقیق عبدالله رادمرد و عبدالله غفرانی به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.

لطائف التفسیر یکی از تفسیرهای جامع و کامل به زبان فارسی است که آن را فخر الاسلام ابونصر احمد بن الحسن بن احمد بن سلیمان درواجکی تصنیف و تألیف کرده است. با وجود شهرت و اهمیت این تفسیر، اطلاع کافی از زندگی مؤلف آن در دست نیست. مصححان این تفسیر با استقصا و جست‏‌وجو در منابع و نسخه‌‏های خطی کوشیده‌‏اند دربارۀ نام و لقب، زادگاه و زندگی این مفسر اطلاعات سودمندی ارائه دهند. لطائف التفسیر به سبب آنکه حدود نهصد سال پیش نگارش یافته، از منظر سبک‏شناسی، واژگانی و لهجه‏‌شناسی دارای ارزش و اعتبار است.

این اثر، در سال 1395 توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قطع وزیری با شمارگان 500 نسخه چاپ و منتشر است.