نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/19     ساعت:   16:16:41
بازدید:   388
 
 
بازدید متولی مزار سلطان باهو و هیئت همراه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

سلطان احمد علی متولی مزار سلطان باهو از کشور پاکستان به همراه جمعی از پژوهشگران و استادان دانشگاه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کردند.


بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی امروز میزبان متولی مزار سلطان احمد باهو و جمعی از پژوهشگران و استادان دانشگاه از کشور پاکستان بود.

در این بازدید که سلطان احمد علی متولی مزار سلطان احمد باهو و حاجی نواز مسئول تنظیم العارفین و دکتر ابوتراب استاد دانشگاه قائد اعظم پاکستان حضور داشتند، دکتر امیر سلمانی رحیمی به معرفی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و دستاوردهای 35 ساله این مرکز پرداخت.

دکتر رحیمی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی را یکی از پانزده مؤسسۀ فرهنگی در آستان قدس رضوی برشمرد و اظهار داشت: این مرکز در حوزه پژوهش و نشر علوم اسلامی فعال است و در آن هم حوزویان و هم دانشگاهیان به پژوهش مشغول‌اند؛ بنابراین بنیاد پژوهش‌های اسلامی، کانون وحدت حوزه و دانشگاه است.

وی افزود: همه فعالیت‌هایی که در بنیاد انجام می‌شود در جهت معرفی قرآن کریم و معارف اسلامی است به ویژه در حوزه مطالعات قرآنی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی بزرگترین مرکز تحقیق در لغت قرآن و معارف آن در جهان اسلام است.

مسئول همکاری‌های علمی پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در دیگر شاخه‌های علوم و معارف اسلامی، از جمله حدیث، تاریخ و کلام، کارهای متفاوت و فاخری در این مجموعه تولید و منتشر شده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کار پژوهش در بنیاد به فرهنگ و سیرۀ رضوی اختصاص یافته است، گفت: در این مرکز تاکنون به طور ویژه بیش از 50 کتاب به زبان اردو منتشر شده است که بخشی از این آثار پاسخ‌گوی نیاز زائران اردو زبان به شمار می‌رود.

امیر سلمانی رحیمی شمار زائران غیرایرانی حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) را سالانه حدود 5 میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: اردو زبانان در رتبه دوم از این جمعیت قرار دارند.

گفتنی است در این بازدید حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی نیز سخنانی در رابطه با فعالیت‌های پژوهشی در حوزه علوم اسلامی و معارف اهل بیت (علیهم السلام) ایراد کرد.