نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/20     ساعت:   10:09:37
بازدید:   401
 
 
محبت اهل بیت(علیهم السلام) سبب افزایش وحدت و برادری بین مسلمانان می‌شود.

متولی مزار سلطان باهو، محبت اهل بیت(علیهم السلام) را سبب افزایش وحدت و برادری بین مسلمانان دانست.


سلطان احمد علی، متولی مزار سلطان باهو از پاکستان در نشستی که در حاشیه بازدید از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: پیش‌تر عطر گلستان معارف اسلامی را استشمام کرده بودم؛ اما اینک شامۀ جانم این رایحه را درک کرد. آثار و پژوهش‌های این مرکز شگفت آور است و به عنوان یک مسلمان از وجود چنین مراکزی در جهان اسلام، به شعف آمده‌ام.

وی افزود: به ویژه فعالیت‌هایی که در حوزه مطالعات قرآنی در این مرکز صورت گرفته، بسیار سودمند و تأثیرگذار است؛ واقعاً اگر این روش در مراکز علوم اسلامی فراگیر شود، ماهیت اسلام برای جوانان بیشتر جلوه می‌کند و تفکرات و توطئه‌های تکفیری‌ها و جریان‌های ضد اسلام خنثی خواهد شد.

احمد علی با اشاره به خانقاه‌هایی که در پاکستان فعال هستند گفت: متولی بیشتر این خانقاه‌ها سادات هستند و همین سبب شده است که مردم مناطق گوناگون به اهل بیت پاک رسول اکرم(علیهم السلام) محبت و ارادت داشته باشند.

متولی مزار سلطان باهو تصریح کرد: استکبار جهانی و کشورهایی که می‌کوشند به شیوۀ استعماری خودشان در منطقه ادامه دهند، بین مردم و مذاهب جدایی افکنده‌اند و سعی بر آن دارند که با تحریک گروه‌ها، وحدت را از بین ببرند؛ اما مسلمانان باید با همدلی و دوستی، وحدت را به میان خود بازگردانند.

وی ادامه داد: عرفایی مانند حافظ شیرازی، زاهدان متعصب و خشک سیرت را نکوهش می‌کردند و بر این باور بودند که باید دل را به محبت و مودت اهل بیت(علیهم السلام) جلا بخشید. این تفکر را عرفای پاکستان نیز داشته‌اند و در بین مریدان خود ترویج داده‌اند؛ امروز ما نیز باید به افزایش دوستی اهل بیت(علیه السلام) در دل‌های مردم و تبلیغ سیره و فرهنگ آنان اهتمام بورزیم، زیرا که سبب‌ساز وحدت و برادری بین مسلمانان خواهد بود.

سلطان احمد علی ارتباط قلبی‌اش با امام رضا(علیه اسلام) را بر دو دلیل استوار دانست و ابراز کرد: یکی از شرایط ایمان، مودت اهل بیت(علیهم السلام) است و این نخستین دلیل ارادت بنده به امام رضا(علیه السلام) است؛ دیگر اینکه سلسله نسب ما به امام علی(علیه السلام) می‌رسد و این همخونی سبب دیگری برای دوستی فرزند رسول خداست.

متولی مزار سلطان باهو خطاب به پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: به شما تبریک می‌گویم که از بین خیل شیفتگان اهل بیت(علیهم السلام)، امام رضا(علیه السلام) شما را برای ترویج دین اسلام، احیای مکتب اهل بیت(علیه السلام) و خدمت به این آستان مقدس برگزیده است. این سعادت نصیب هرکسی نمی‌شود و در واقع شما بسیار خوش اقبال هستید و لازم است قدر این نعمت بزرگ و ولی نعمت آن را بدانید.

گفتنی است سلطان باهو، فرزند سلطان بایزید، عارف‌ و شاعر هندی در قرن دوازدهم (۱۰۳۹-۱۱۰۲ق‌) است؛ باهو مؤلف ۱۴۰ اثر عرفانی و مذهبی به زبان‌های فارسی و عربی بود. ۴۳ خانقاهو ۲۵ مدرسه اسلامی‌ در نقاط مختلف‌ پاکستانبه‌ نام‌ وی‌ تأسیس‌ شده‌ که‌ اکنون‌ نیز فعالیت‌ دارند.

مزار سلطان باهو امروز زیارتگاهی برای مسلمانان پاکستان است.