نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/21     ساعت:   12:07:59
بازدید:   340
 
 
شانزدهمین جلسه شورای علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه برگزار شد.

شانزدهمین جلسه شورای علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه در محل نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.


به منظور تبیین محورهای علمی، برنامه‌ریزی طرح‌ها و ارائه پیشنهادات و دیدگاه‌های اعضا، شانزدهمین جلسه شورای علمی همایش الگوی مفهومی زندگی عفیفانه در محل نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

در این جلسه گزارش اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف کمیته اجرایی همایش، بررسی طرح‌نامه کرسی ترویجی با موضوع تبیین شبکه مسائل عفاف (شبکه مسائل زیست عفیفانه)، تصویب نهایی پیشنهادات مراکز مشارک و حامیان و نهایی سازی برنامه نشست‌ها و کرسی های پیش رو در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه، حجت الاسلام بیاتی با بیان نکاتی درباره طرح‌نامه کرسی ترویجی با موضوع تبیین شبکه مسائل عفاف (شبکه مسائل زیست عفیفانه)، گفت: تمرکز اسلام در بحث چگونگی کنترل غریزۀ جنسی، بر مهارت خود کنترلی است و این مهارت منوط به توجه به ساحت‌های مختلف مسائل به هم مرتبطی است که در زندگی فردی و اجتماعی پیرامون عفاف وجود دارد تا شخص  بتواند با توجه به آنها به توانمندی خویشتن داری برسد.

وی افزود: این بحث، با رویکردی که بیان شد به نوع خود، بدیع و بی‌سابقه است و تبیین منظومه‌ایِ آن، موجب تمایز آن از سایر کارهای علمی در این حوزه می‌شود.

بیاتی تصریح کرد: در یک نگاه کلی، موضوعات و مسائل مرتبط با عفاف در سه عنوان قابل طرح است: نخست، تقویت کننده‌های عفاف: اموری که عفاف را پشتیبانی می‌کنند‌. دوم، تخریب کننده‌های عفاف: اموری که عفاف و قدرت خویشتنداری را تضعیف می‌کنند و سوم، نمایشگرهای عفاف: اموری که نمایشگر عفاف و نشانگر وجود یا عدم وجود عفاف در فرد و جامعه هستند.

عضو  شورای علمی همایش الگوی مفهومی زندگی عفیفانه اظهار داشت: برخی از موضوعات و مسائل می‌توانند در ذیل چند عنوان و البته با چند نگاه متفاوت بیان شود و این به منزله تکراری بودن آن مسئله نیست؛ مثلاً مدیریت نگاه، هم می‌تواند از منظری تقویت کننده عفاف باشد که به رشد عفت در او منجر می‌شود و اگر مدیریت نگاه نداشته و نگاه شهوانی داشته باشد از داشته‌های او کاسته می‌شود و در جایگاه مخرب عفاف قرار خواهد گرفت و اگر شخصی در مواجهه با نامحرم به او نگاه نکرد، این رفتار او نمایشگری از عفت درونی او خواهد بود.

شانزدهمین جلسه شورای علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه با تصویب برخی راهکارهای اجرایی و علمی همایش به کار خود خاتمه داد.

گفتنی است، تا کنون 5 نشست علمی و کرسی ترویجی و چندین مصاحبه با صاحب نظران عرصه عفاف در راستای اهداف همایش الگوی زندگی عفیفانه برگزار شده است؛ علاقه‌مندان جهت شرکت در این همایش می‌توانند چکیده مقالات خود را تا پایان فروردین ماه (1398/1/31) و اصل مقالات خود را تا ۳۱ خرداد ۹۸ به پست الکترونیکی efaf@islamic-rf.ir یا به دبیرخانه همایش واقع در نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به نشانی قم – ابتدای خیابان صفائیه(شهدا) پلاک 604 ارسال کنند.

اخبار مرتبط

- آیت الله علیدوست: حجاب چه در اسلام چه در غیر اسلام یک حکم، قانون و دستور است.
- هفدهمین شورای علمی همایش الگوی مفهومی زندگی عفیفانه در دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- نشست پنجم از سری نشست‌های علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه با عنوان «عفاف جنسی در مسیحیت و اسلام» برگزار می‌شود.
- چهارمین نشست علمی با عنوان «عفاف در مسیحیت و اسلام» از سلسله نشست‌های همایش ملی الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی برگزار شد.
- استاد دانشگاه پادربورن آلمان: ارتباط فیزیکی زن و مرد در غرب متأثر از فرهنگ این جوامع است.
- یک استاد دانشگاه آلمان: برخی از زنان آلمانی به دلیل ابعاد زیبایی شناختی حجاب دارند.
- نشست چهارم از سلسله همایش‌های ملی الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار می‌شود.
- عضو هیئت علمی دانشگاه تهران؛ جریان ستیز با عفاف، در کشور به صورت جدی شکل گرفته است.
- با حضور محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه؛ کرسی ترویجی فقه عفاف، حلقه مفقوده در تبویب فقه برگزار شد.
- عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: امروز نیازمند تجمیع فقه عفاف در جامعه هستیم.
- آیت الله غروی؛ عفاف یک مفهوم است و ربطی به فقه ندارد؛ نمی‌توان فقه را دستکاری کرد.
- آیت الله سیدمنذر حکیم؛ جای خالی روش‌شناسی در پژوهش‌ها مشهود است؛ باید جایگاه و موقعیت یا وظیفه فقه نسبت به اخلاق بررسی و مورد بحث قرار بگیرد.