نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/28     ساعت:   08:47:26
بازدید:   58
 
 
حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار: احیاء تراث و تصحیح نسخ خطی از فعالیت‌های عمده گروه فقه و اصول بنیاد است.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی احیاء تراث و تصحیح نسخ خطی را از فعالیت‌های این گروه دانست.


حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) به ارائه گزارشی از فعالیت‌های گروه پرداخت و ابراز کرد: گروه فقه و اصول یکی از گروه‌های فعال و موفق بنیاد پژوهش‌ها به شمار می‌رود که کار عمده آن احیا تراث فقهی و تصحیح نسخ خطی است و برخی از آثار تولید شده این گروه به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی شده است.

حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار ادامه داد: کتاب «منتهی‌المطلب فی تحقیق المذهب» اثر علامه حلی یکی از کارهایی این گروه است که توسط برخی از شخصیت‌ها مورد تقدیر قرار گرفته است. علامه در این كتاب مذاهب همه مسلمانان را در احکام ذكر كرده و آنها را مورد بررسی قرار داده و اقوالی را كه قبول ندارد با دلیل رد كرده است. در مقدمه كتاب، بحث نیاز به علم فقه، موضوع علم فقه، مبادی، مسائل و تعریف علم فقه را آورده و دلیل وجوب تحصیل این علم را بیان فرموده است.

وی آثاری همچون «دروس‌الشرعیه»، «تکملة الدروس»، «تبیان» اثر مرحوم شیخ طوسی، «آیات الاحکام» و کتاب «قضا» را از دیگر آثار تولید شده توسط این گروه دانست.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همچنین ادامه داد: در کنار بحث احیاء تراث فقهی و اصولی و تصحیح متون فقهی، کارهای تولیدی که معطوف با میراث‌های فقهی مستحدثه باشد نیز در این گروه انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از تأکیدات تولیت این بوده است که باید به مسائل تمدنی، فقه تمدن ساز، فقه حکومتی و فقه اقتصاد توجه کنیم از این رو با وجود کارهای انجام شده نیاز به تلاش مضاعف داریم تا بتوانیم رسالت خطیری را که در راستای رفع نیازهای انقلاب در فقه و اصول است دنبال کنیم.