نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/28     ساعت:   13:56:22
بازدید:   109
 
 
حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: انتشار 4 هزار جلد کتاب از ابتدای تأسیس تا کنون

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از انتشار 4 هزار جلد کتاب از ابتدای تأسیس این مرکز تا کنون خبر داد.


حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی در نشست تخصصی «وضعیت پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در منطقه و جهان» که با حضور دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) برگزار شد به ارائه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی پرداخت.

 وی عنوان کرد: این مرکز پژوهشی در سال 1363 پایه‌گذاری شده است که تاکنون در قالب گروه‌های پژوهشی و با همکاری پژوهشگران و فضلای حوزه و دانشگاه حدود 4 هزار جلد کتاب با موضوعات علوم اسلام همچون قرآن، فقه و اصول، حدیث، فرهنگ و سیره امام رضا(علیه السلام) و مباحث اعتقادی و  همچنین دانش‌های علوم انسانی همچون جغرافیای جهان اسلام، روانشناسی اسلامی، جامعه شناسی هنر و معماری و حتی کودک منتشر شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: 9 گروه پژوهشی از جمله گروه‌ مطالعات قرآنی که کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغة قرآن و سر‌البلاغته» از فعالیت‌های عمده آن است، حدیث‌پژوهی با تولید بیش از 200 اثر حدیثی، فرهنگ و سیره امام رضا(علیه السلام) با انتشار 230 اثر در زمینه شخصیت و زندگی امام رضا(علیه السلام) و زیارت و... در این مجموعه به فعالیت می‌پردازند.

وی همچنین برگزاری نشست‌های علمی و کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات مختلف را بخش دیگری از فعالیت‌های این مرکز دانست.

حجت‌الاسلام مرویان حسینی ادامه داد: این مرکز مجموعه‌ای علمی- پژوهشی است که در سایه امام رضا(علیه السلام) فعالیت‌های خود را از 30 سال پیش انجام داده است و با حضور تولیت جدید، در کنار فعالیت در بخش‌های تراثی و آثار گذشتگان، توجه به نیازهای جدید جهان اسلام، مسائل مستحدثه، مباحث مورد نیاز جهان اسلام و پژوهش‌هایی با ظرفیت آستان قدس رضوی از دیگر مباحث قابل توجه در این چند سال اخیر است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: در طول سال‌های متمادی، بنیاد میزبان بازدیدکنندگان زیادی از دانشمندان و نخبگان کشورهای مختلف بوده است و نشست‌هایی با آنان نیز برگزار شده است.

وی گفت: ما آمادگی داریم همکارهایی با مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) داشته باشیم و آثاری نیز از سوی این مرکز با موضوع ارتباطات با مسلمانان و ارادتمندان اهل بیت(علیهم السلام) تولید و روانه بازار نشر شده است.