نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/07     ساعت:   08:26:54
بازدید:   152
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: برگزاری بیش از 75 نشست علمی تخصصی در سالی که گذشت

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397 بیش از 75 نشست علمی تخصصی در سطح ملی و بین‌المللی برگزار کرد.


یکی از فعالیت‌های علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی در حوزه علوم و معارف اسلامی است.

در این نشست‌ها که با حضور اندیشمندان و استادان برجسته حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود، مباحث مهم و روز علوم اسلامی در حوزه‌های مطالعات قرآنی، حدیث، فقه و اصول، کلام، احیای تراث و فرهنگ و سیره معصومان(علیهم السلام) تحلیل و بررسی می‌شود؛ مسائل گفت‌وگو و اشتراکات بین ادیانی با حضور دانشمندان مسلمان و دیگر ادیان، مباحث مربوط به انقلاب و تمدن نوین اسلامی و رویکردهای اخلاقی اجتماعی جهان معاصر نیز از جمله سرفصل‌های مورد بحث در این همایش‌ها و نشست‌ها است.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397 بیش از 75 نشست علمی تخصصی برگزار کرد که در این بین، 10 نشست در سطح بین‌المللی با حضور استادانی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، یونان، روسیه، لبنان، هند، عراق و ... برگزار شده است.

از همایش‌ها و نشست‌های برگزار شده توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی، سه مورد به صورت وبینار برگزار شد که صاحب‌نظرانی از کشورهای اوگاندا، سوریه، پاکستان، انگلیس، لبنان و لهستان در آن به صورت اینترنتی حضور و سخنرانی داشته اند.

از مهمترین این برنامه‌ها می‌توان به عناوینی مانند: «نشست معرفی و تبيين كلان طرح های پژوهشی غرب در موضوع احياء تراث شيعی»، «همکاری در همایش بین‌المللی قاضی سید نورالله شوشتری»، «نشست 15 خرداد؛ مطلع انقلاب»، «همایش علمی پژوهشی امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «همایش علمی سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها»(به همت نمایندگی بنیاد در قم)، «نشست تخصصی جایگاه شیعیان در هند»، «بررسی ابعاد تاریخی و حقوقی صلح بین‌المللی در سمینار تحت وب کرامت و صلح»، «نشست علمی آثار و ارزش‌های دفاع مقدس»، «کنگرۀ ملی امامزاده غیاث الدین محمد؛ ستاره‌ای بر مدار خورشید» و «نشست ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه)»، «نشست علمی هويت اسلامی در منطقه ولگا با تأكيد بر مطالعات علوم عقلی»، «نشست بررسی کارکردهای تربیتی، تمدنی پیاده روی زیارت اربعین»، «وبینار شهادت از دیدگاه اسلام و مسیحیت»، «گفتمان امام رضا(علیه السلام) با مسیحیان، رویکردی به تقریب ادیان»، «همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان»، «همایش بین‌المللی امام علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) و نهضت علمی، تمدنی جهان اسلام»، «نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی»، «نخستین همایش ملی الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی»، «میزگرد علمی گام دوم انقلاب؛ بایسته‌ها و راهکارها در عرصۀ بین‌الملل»و «نشست تخصصی وضعیت پیروان اهل بیت (علیهم السلام) در منطقه و جهان» اشاره کرد.

گفتنی است این نشست ها منشأ همکاری‌های علمی پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با دیگر نهادها و مؤسسات آستان قدس و نیز مراکز علمی کشور از جمله دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، جامعة المصطفی العالمیه و ... است.