نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/11     ساعت:   17:40:23
بازدید:   160
 
 
بازدید آیت الله سعیدی از بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(سلام الله علیها) و نماینده ‌ولی فقیه در استان قم از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کرد.


حجت‌الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این بازدید که با حضور مدیران گروه‌های پژوهشی این مرکز برگزار شد، با بیان اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی در سال 1363 تأسیس شد و 34 سال از فعالیت این مرکز می‌گذرد، عنوان کرد: در طول این سال‌ها مجموعه‌ای از فضلای حوزوی و اساتید علوم اسلامی و انسانی در این مجموعه مشغول به فعالیت‌های پژوهشی هستند.
وی تصریح کرد: انتشار 4 هزار جلد اثر در دو هزار عنوان کتاب محصول سال‌ها تحقیق و پژوهش این مرکز است که 140 اثر از این مجموعه آثار، به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب سال حوزه علمیه  شناخته شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر 9 گروه پژوهشی اعم از مطالعات قرآنی که کار عمده‌اش بر حول اثر موسوعه لغوی قرآنی مرحوم واعظ زاده خراسانی با عنوان «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» می چرخد و گروه حدیث پژوهی که بیش از 200 اثر حدیثی تا کنون در این گروه منتشر و روانه بازار نشر شده است.
وی با اشاره به فعالیت دیگر گروه‌های پژوهشی این مرکز گفت:  گروه فقه و اصول، گروه فرهنگ و سیره رضوی با بیش از 230 اثر در موضوع شخصیت حضرت رضا(علیه السلام)، معارف و مسائلی درباره حرم رضوی و آستان قدس رضوی و مشهد، گروه احیاء تراث و گروه کلام و اندیشه اسلامی  دیگر گروه‌های پژوهشی این مرکز به شمار می‌رود.
حجت‌الاسلام مرویان حسینی افزود: گروه سادات و مفاخر اسلامی از دیگر گروه‌هایی است  که در حوزه سادات‌پژوهی، اطلس‌ها، جغرافیای سادات، مزارات شناسی و مشاهیر مدفون در حرم فعالیت و آثاری را منتشر کرده است. 
وی تصریح کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی خود را متعهد دانسته به ویژه در فرصت‌های اخیر که تأکیدات جدی مقام معظم رهبری است در بحث تمدن نوین اسلامی کار کند؛ از این رو در گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی آثاری مرتبط با این موضوع تولید شده و در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: این مرکز همچنین در موضوعات و مباحثی همچون هنر و معماری، روانشناسی، جغرافیا، جامعه‌شناسی، کودک و... آثاری را تولید و ترجمه کرده است. 
وی بخشی دیگر از فعالیت‌های این مرکز را علاوه بر تولید آثار، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی ذکر کرد و گفت: در سال گذشته همایش‌ها و نشست‌های علمی گوناگونی از جمله نخستین کنفرانس تربیت دینی در ادیان ابراهیمی را با حضور کشورهای مختلف برگزار کردیم.
حجت‌الاسلام مرویان حسینی اظهار کرد: تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی بر این بوده است که بنیاد ارتباطات بیشتری با مراکز دیگر به ویژه حوزه علمیه قم برقرار کند و از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی این مراکز اعم از مؤسسات، پژوهشکده‌ها، نخبگان، شخصیت‌های علمی و ... بهره ببرد.