نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/17     ساعت:   16:49:31
بازدید:   79
 
 
آیت الله سید محمد سعیدی: آستان قدس رضوی باید مرکز پژوهش‌های ولایی باشد.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(علیها سلام) گفت: آستان قدس رضوی باید مرکز و محور پژوهش‌های ولایی باشد.


آیت‌الله سید محمد سعیدی در حاشیه بازدید از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: خوشبختانه محصولات و خروجی‌های تولید شده این مرکز علمی – پژوهشی از نظم و انضباط رو به رشدی برخوردار است.

وی ابراز کرد: وقتی در یک مجموعه‌ای کار پژوهشی، تحقیقی و کلان و راهبردی انجام می‌شود، تغییر مدیریت‌ها نباید در رشد و نظم و انضباط یک تشکیلات تأثیرگذار باشد و این تغییرات نباید در کارهای کلان و راهبردی آستان مقدس رضوی خط‌دار و جهت‌دار باشد.

آیتالله سعیدی افزود: زائری که به منظور زیارت به این مکان مقدس مشرف می‌شود باید احساس کند کارها و فعالیت‌های وابسته به این آستان مقدس به ویژه فعالیت‌های پژوهشی، همواره در حال رشد و ارتقاست؛ زیرا ما به کیان شیعه و محققین و پژوهشگران شیعه یک نگاه خاصی داریم و انتظار داریم از این مکان مقدس تحقیقات ارزشمندی خلق شود.

وی ادامه داد: امام هشتم(علیه السلام) در حدیثی که فرمودند: «خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را احیا کند» در واقع یک خط کلی به ما داده‌اند که این خط واقعاً قابل تأمل و تقدیر است. وقتی از امام سؤال شد چگونه امر شما را احیا کنیم؟ ایشان فرمودند؛ با فراگیری علوم و ترویج و تبلیغ آن می‌توانید امر ما را احیا کنید؛ مردم وقتی با زیبائی‌های کلام ما آشنا شوند از ما تبعیت می‌کنند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(علیه السلام) با اشاره به خط قرمزهای پژوهش گفت: ما شیعه و با تمام وجود مدافع این مکتب هستیم و به هیچ وجه نباید از این موضع کوتاه بیاییم؛ از این رو تمام پژوهش‌های ما با محوریت اهل بیت(علیهم السلام) است و این خط قرمز ماست.

وی با اشاره به اینکه روش‌های ترویج و تبلیغ مکتب اهل بیت(علیهم السلام) متفاوت است، افزود: مرحوم سید رضی در کتاب شریف نهج‌البلاغه با انگیزه گسترش مباحث امیرالمؤمنین(علیه السلام) حتی در دل غیر شیعیان آن را تقطیع کرده است.

آیت‌الله سعیدی خاطر نشان کرد: ما از مجموعه فاخر و ارزشمندی که متصل به امام رضا(علیه السلام) است انتظار انبوه‌کاری نداریم. از این مجموعه انتظار می‌رود با محوریت ولایت پژوهش‌های خود را انجام و به حوزه‌ها و بزرگان دیگر خط دهد.