نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/19     ساعت:   15:32:56
بازدید:   148
 
 
انتشار 26 عنوان کتاب با موضوع فرهنگ و سیره رضوی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397، 26 عنوان کتاب با موضوع فرهنگ و سیره رضوی تألیف و منتشر کرده است.


دکتر مرتضی انفرادی مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در ارائه گزارش عملکرد این گروه در سال 1397 اظهار داشت: پژوهشگران این گروه در سال گذشته، در مجامع علمی و پژوهشی کشور 29 مقاله (ISI ، علمی پژوهشی،  همایش‌ها و کنفرانس‌ها) ارائه کرده اند که این امر کمک شایانی به شناساندن و معرفی بنیاد به مراکز دیگر داشته است.

وی افزود: برگزاری بیش از 25 همایش و نشست علمی – تخصصی توسط گروه مانند دهه کرامت، پدیدآورندگان آثار رضوی، دهه آخر صفر، امام رضا(علیه السلام) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام، اولین کنفرانس بین المللیتربیت دینی در ادیان ابراهیمی و نشست علمی آثار و ارزش‌های دفاع مقدس»، «کنگرۀ ملی امامزاده غیاث الدین محمد؛ ستاره‌ای بر مدار خورشید، از دیگر فعالیت‌های علمی گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بوده است.

دکتر مرتضی انفرادی، همکاری و مشارکت فعال با نهادهای درون سازمانی و برون سازمانی مانند معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی، جامعة المصطفی العالمیه، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(علیه السلام)، مرکز امور بین الملل و سازمان کتابخانه‌ها و مرکز اسناد را از دیگر کارهای گروه برشمرد و گفت: در سال گذشته ارائه خدمات علمی پژوهشی در نشست‌های تخصصی با ارزیابی، سخنرانی، تدریس، ارائه مقاله و حضور مثمر ثمر مانند بررسی جاده ولایت و همچنین برگزاری 10 جلسه شورای علمی گروه با 62 مصوبه در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه با اجرایی شدن این فعالیت‌ها شاهد رشد چشمگیر فعالیت‌های علمی این گروه بودیم.

مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد:  نظم و انسجام در حضور همکاران پژوهشگر در بنیاد و  ارائه گزارش‌های مستمر توسط ایشان، افزون بر این که سبب همدلی و صمیمیت بیشتر بین اعضای گروه بوده، در جهت بالا بردن راندمان نیز مؤثر بوده است.

انفرادی، شمار کتاب‌های چاپ شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی با موضوع فرهنگ و سیره رضوی را 30 عنوان دانست و گفت: از این تعداد 26 عنوان چاپ اول و 4 عنوان نیز چاپ مجدد بود است و 14 عنوان دیگر نیز در چرخه چاپ و نشر قرار دارد.

این پژوهشگر فرهنگ و سیره رضوی درباره چشم انداز پژوهشی گروه در سال 1398 نیز اظهار داشت: پژوهشگران گروه دارای طرح‌های پژوهشی در جریان هستند، برنامه‌ریزی برای کیفیت نشست‌های تخصصی و استفاده از ابزارهای نوین برای کم کردن هزینه‌ها در دستور کار است؛ همچنین مأموریت اصلی گروه، اتمام طرح‌ها و آثار در گردش بوده است که تعداد قابل توجهی از این آثار نیز نهایی شده است. آثاری مانند شهر اسلامی دوستدار کودک، حرم و حریم رضوی،  جلد دوم دایرة المعارف آستان قدس رضوی؛ جلد دوم کتیبه‌های تیموری، گوهرشاد در آئینه هنر و ... .