نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/20     ساعت:   17:04:34
بازدید:   177
 
 
گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال گذشته ۸ جلد کتاب را در قالب تصحیح، تحقیق، تألیف و ترجمه به زیور طبع آراسته است.

انتشار ۸ جلد کتاب در قالب تصحیح، تحقیق، تألیف و ترجمه حاصل فعالیت گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال گذشته بوده است.


حجت الاسلام محمدحسن زبری مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در ارائه گزارش عملکرد این گروه در سال 1397 اظهار داشت: پژوهشگران این گروه در سال گذشته توانستند در پرتو عنایات حضرت ثامن الحجج(علیه السلام)، ۸ جلد کتاب را در قالب تصحیح، تحقیق، تألیف و ترجمه به زیور طبع آراسته و در اختیار دوستداران علم و دانش قرار دهند.

مدیر گروه حدیث پژوهی عناوین این کتاب‌ها را برشمرد و گفت: «سید بغداد» با موضوع زندگانی امام کاظم علیه السلام و جستارهایی درباره ریشه داری تشیع در بغداد ، برخی خاندان‌های شیعه بغداد، نواب اربعه بغدادی، بنای بغداد، خلفای عباسی همروزگار امام کاظم و...، «پرتوی از هدایت قرآن» (جلد ۷ ) شامل فهرست‌های دوره ۶ جلدی این تفسیر ارزشمند شیعه، «موسوعة الحدیث النبوی» جلد ۸ و ۹ و ۱۰  که این مجموعه ۱۰ جلدی روایات پیامبر عظیم الشان اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) را بدین ترتیب در بر گرفته است:  جلد ۱ و ۲ «توحید».  جلد ۳ و ۴ «نبوت». جلد ۵ «عدل، امامت و معاد». جلد ۶ و ۷ و  ۸ «احکام اسلامی» و  جلد 9 و 10 «اخلاق و سلوک رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)».

وی افزود: «بر آستان عاشورا» مجموعه‌ای از گفتارها و جستارها در پیرامون فرهنگ عاشورا  بانگاهی نو و درس و آموزه‌های تازه و دریافت‌ها و آگاهی‌های گرانقدر و «عجایب البلدان» از دیگر تألیفات گروه حدیث پژوهی بوده که کتاب یاد شده، گنج نامه‌ای است بر جای مانده از میراث مشترک و کهن مسلمانان در دانش جغرافیا و تاریخ که پس از تصحیح از روی دقیق‌ترین نسخه خطی فراروی خوانندگان قرار گرفته است و این کتاب افزون بر جغرافیا و تاریخ، مارا با خواص گیاهان ، میوه‌ها و اعضای بدن حیوانات نیز آگاه می‌سازد.

 زبری همچنین به کتاب‌ «شیعیان حجاز» (جلد ۱) اشاره کرد و گفت: این اثر شامل شرح حال آل سعود و پیدایش آنان و آنچه در سده‌های سپری شده بر سر کشور حجاز آمده است می‌شود. «شیعیان حجاز» از ستیزه جویی ها و خونریزی‌های آل سعود بر ضد مذاهب اسلامی به ویژه شیعه حکایت‌ها دارد.

وی افزود: گروه حدیث پژوهی علاوه بر کتاب‌های مذکور چند عنوان دیگر را نیز  آماده نشر دارد: «السیرة العملیة  النبی مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم)» جلد ۲ و ۳.  «سیره نبوی در نگاه علوی»، «شیعیان حجاز جلد دوم». «مدینه البلاغه» متن دو زبانه در 4 جلد. «بانوی بزرگ» زندگانی زینب کبری (علیها سلام)، «ابن تیمیه، زندگانی، نقد روش،رویه ها»، «دانشنامه کربلا» در 2 جلد، «بر آستان عاشورا»  جلد ۳، «تفسیر بینات» ، سوره دخان.

زبری اعلام داشت: گروه حدیث پژوهی، نشست‌های متعددی را در سال 1397 برگزار نموده است و همچنین با انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه و دانشگاه دیدارهای علمی و تخصصی داشته و دانشمندانی از حوزه و دانشگاه با این گروه همکاری علمی دارند که در قالب شورای علمی گروه از تخصص و دانش ایشان بهره مند هستیم.