نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/22     ساعت:   10:15:15
بازدید:   113
 
 
مجموعه تعليقات حكمای اسلامی بر كتاب سترگ الشواهد الربوبيه ملاصدرا به همت بنياد پژوهش‌های آستان قدس رضوی تصحيح و چاپ خواهد شد.

به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، مجموعه تعليقات حكمای اسلامی بر كتاب سترگ الشواهد الربوبيه ملاصدرا تصحيح و چاپ می‌شود.


حجت الاسلام علی رستمیانی مدیر گروه كلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز اعلام كرد: طرح پژوهشی تحقیق و تصحیح مجموعه تعلیقات نگاشته شده از جانب حكمای اسلامی بر كتاب ارزشمند الشواهد الربوبیه فی المناهج السلوكیه حكیم صدرالدین محمد الشیرازی در دستور كار این گروه قرار گرفته است.

وی افزود: كتاب الشواهد الربوبیه به عنوان یكی از اصلی‌ترین آثار ملاصدرا در عین اختصار یک دوره كامل حكمت متعالیه است كه همواره مورد توجه حكما جهت تدریس قرارگرفته است و از همین رو حكمای بزرگی همچون: ملاعلی نوری، ملاهادی سبزواری، آقا محمدرضا قمشه‌ای، آقا علی مدرس تهرانی، ملا اسماعیل اصفهانی، حكیم اشراق، سید حسین بادكوبه‌ای، علامه رفیعی قزوینی، عبدالعلی قاجار، قوام الدین حسینی و جمعی دیگر از حكما بر آن تعلیقات متعددی نگاشته‌اند و سعی نموده‌اند، ضمن بیان نظرات خاص خود، فهم مطلب را نیز برای خوانندگان این كتاب موجز سهل نمایند؛ بنابراین تصحیح و جمع آوری این تعلیقات در كنار متن كتاب ضمن احیای بخشی از میراث حكمی كشور به فهم بهتر این كتاب ارزشمند نیز كمک خواهد كرد.

رستمیانی تصریح کرد: با توجه به آنكه این كتاب در حال حاضر به عنوان متن آموزشی مقطع كارشناسی ارشد رشته فلسفه و كلام اسلامی در دانشگاه‌های كشور انتخاب شده و تدریس می‌شود، ضرورت وجود متنی منقح به همراه مجموع تعلیقات بیش ازپیش احساس می‌شود.

مدیر گروه كلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در پایان خاطر نشان کرد: جهت انجام این طرح تاكنون بیش از 260 نسخه خطی از كتاب الشواهد الربوبیه شناسایی و بررسی شده است که از این میان بیش از 100 نسخه جهت استنساخ تعلیقات توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی گردآوری شده است و پیش‌بینی می‌شود این اثر ارزشمند تا دو سال آینده به زیور طبع آراسته و در اختیار علاقه‌مندان حكمت اسلامی قرار گیرد.