نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/03     ساعت:   06:43:31
بازدید:   179
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد، برگزاری نشست‌های تخصصی در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران

برگزاری نشست‌های تخصصی و رونمایی آثار یکی از برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران تدارک دیده شده است.


میثم محتاجی مسئول غرفه بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این نمایشگاه گفت: این مرکز همچون دیگر مراکز علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی با 940 اثر در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران حضور فعالی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی، نقد و رونمایی آثار از برنامه‌های اجرایی این مرکز است که در حاشیه سی و دومین دوره از نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود؛ آثاری از جمله دومین جلد از کتاب «دایرة المعارف آستان قدس رضوی»، «احادیث کاشی‌های زرین فام آستان قدس رضوی» و «نسخه‌نامه» در این نمایشگاه معرفی و مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

سرپرست مدیریت فروش بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: «دایرةالمعارف آستان قدس رضوی»، نخستین اثر علمی جامع، مستند و مصور حرم مطهر و آستان قدس رضوی است که منابع، اسناد و پژوهش‌های تازه را معرفی می‌کند و حاصل 10 سال کار جمعی بیش از 150 پژوهشگر و نویسنده صاحب نظر است.

وی افزود: این اثر در دو جلد تدوین شده است که جلد نخست آن با 476 مقاله (از حرف آ تا حرف سین) در آبان ماه سال 1393 منتشر شد و جلد دوم آن نیز از (حرف سین تا حرف ی)در این نمایشگاه در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

محتاجی همچنین خاطر نشان کرد: کتاب «احادیث کاشی‌های زرین فام حرم مطهر امام رضا(علیه السلام)»، تازه‌ترین اثر مشترک بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی است که به همت عبدالله قوچانی گردآوری شده است. احادیث کاشی‌هایی که در این کتاب چاپ شده، مجموعه کاشی‌هایی است که قبلاً از دیوارهای اماکن متبرک حرم مطهر رضوی جدا شده و در موزه آستان قدس رضوی محفوظ است.

وی اظهار کرد: کتاب «نسخه‌نامه» نیز به همت دکتر حبیب‌الله عظیمی نگاشته شده است و به موضوعاتی همچون انواع نسخه‌های خطی، که شامل نسخه‌های خطی از لحاظ کاتب، نسخه‌های خطی از لحاظ اعراب گذاری کلمات و عبارات متن، انواع نسخه‌های خطی از لحاظ میزان فراوانی آنها و... می‌پردازد.

گفتنی است، بنیاد پژوهش‌های اسلامی در دو بخش ناشران خارجی قسمت عربی و ناشران عمومی به همراه دو دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران به عرضه محصولات خود می‌پردازد.