نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/07     ساعت:   15:15:34
بازدید:   152
 
 
حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی: وحدت زمینه‌ساز توسعه مکتب اهل بیت(علیهم السلام) است.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: وحدت شیعه و اهل سنت می‌تواند زمینه توسعه مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) را فراهم آورد.


حجت‌الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی، امروز در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه لاهور پاکستان اظهار کرد: ما همواره شاهد هستیم شخصیت‌های پاکستانی هنگام سفر به کشور ایران، شهر مقدس مشهد را به عنوان آغاز سفر خود به این کشور انتخاب می‌کنند که این نشان از ارادات ویژه آنان به امام رضا(علیه السلام)دارد.
وی تصریح کرد: بسیاری از پژوهشگران و محققان جهان اسلام و غیر اسلام از جمله مسیحیت و یهودیت ضمن حضور در بارگاه منور رضوی و کسب فیوضات معنوی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی بازدید می‌کنند که در این دیدارها زمینه های همفکری بیشتری فراهم می‌آید.
مرویان حسینی با اشاره به آثار منتشر شده این مرکز با موضوع وحدت و تقریب مذاهب اسلامی گفت: در این مرکز آثاری درباره وحدت و تقریب مذاهب از نگاه عالمان اهل سنت نسبت به امام رضا(علیه السلام) و همچنین طرح های پژوهشی که توسط اهل سنت درباره امام رضا(علیه السلام) نگاشته‌ شده است تحقیق و منتشر شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این مرکز حدود 4 هزار طرح پژوهشی در طول سی سال گذشته با موضوعات قرآن و حدیث، فقه و اصول، فلسفه و کلام، مباحث مربوط به امام رضا(علیه السلام)، اقتصاد، تعلیم و تربیت، جامعه شناسی و تمدن اسلامی و... تحقیق و منتشر شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه 9 گروه پژوهشی در این مرکز به فعالیت‌های پژوهشی مشغول هستند، گفت: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی، بحث و گفت‌وگو پیرامون نوآوری‌های اسلامی و حل مسائل روز جامعه از دیگر برنامه‌های این مرکز است.
وی افزود: ما آمادگی داریم با مراکز علمی کشور پاکستان کارهای مشترک علمی برگزار کنیم؛ نشست‌های مشترک به صورت حضوری یا ویدئو کنفرانس، مبادله استاد و اعزام پژوهشگر می تواند بخشی از این فعالیت ها باشد.
گفتنی است: این گروه 5 نفره به همت مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی به بارگاه منور رضوی مشرف شدند و ضمن توفیق زیارت حرم علی بن موسی الرضا(علیه السلام) از موزه مرکزی آستان قدس رضوی دیدن کردند.