نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/21     ساعت:   11:08:07
بازدید:   241
 
 
فصل جدیدی از همکاری‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تدارک می‌شود.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی در دیدار با رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تأکید کرد: فصل جدیدی از همکاری‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تدارک می‌شود.


حجت الاسلام دکتر سیدمحمود مرویان حسینی مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و هیئت همراه، ضمن دیدار با جناب حجه الاسلام سیدجلال حسینی، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، انتصاب وی را به عنوان رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تبریک گفت.

ایشان با اشاره به سوابق ارزشمند حجت السلام حسینی در آستان قدس رضوی از منظرهای مختلف، اظهار داشت: در همین فرصت اندک، شاهد توسعه و شتاب مطلوبی در فعالیت‌های سازمان بوده‌ایم که نوید بخش آغاز دروه جدیدی از تلاش‌ها در عرصه‌های علمی و فرهنگی است.

حجت الاسلام دکتر مرویان حسینی با تأکید بر اهمیت تعامل و همکاری بین مجموعه‌های آستان قدس رضوی، گفت: متاسفانه  گاهی دیده می‌شود بخش‌هایی که  باید کاملاً هماهنگ،‌ مرتبط و منسجم باشند، رو به روی هم قرار می‌گیرند و نوعی رقابت نامطلوب ایجاد می‌شود.

وی در ادامه بر لزوم وجود ارتباط سیستمی بین مجموعه‌های آستان قدس رضوی به منظور ایجاد ارزش افزوده و هم افزایی تأکید کرد.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی با اشاره به تأکید تولیت آستان قدس رضوی به انجام کار پژوهشی در خصوص نسخ خطی کتابخانه و لزوم قرار گرفتن آنها در چرخه تولید دانش، از روند پیگیری‌های انجام شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی گزارش ارائه کرد که راه اندازی دفتر پژوهش‌های اسنادی و نسخ خطی از جمله آن بوده است.

دکتر مرویان حسینی، همکاری‌های بنیاد و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را در بخش اسناد و انتشار چند اثر پژوهشی در قالب این همکاری‌ها را مطلوب ارزیابی کرد و خواستار گسترش این همکاری‌ها در بخش اسناد و نسخ خطی شد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی‌ در آستان قدس رضوی حضور یافته‌اند که مصداق حدیث شریف حضرت امام رضا(علیه السلام) در احیای امر آن حضرت باشند، اظهار داشت: این محققان می‌بایست به راحتی و سهولت، امکان بهره‌مندی از منابع موجود آستان قدس رضوی را در تحقیق و پژوهش دارا باشند و لازم است این امکان تمهید شود.

حجت الاسلام دکتر مرویان حسینی، ظرفیت‌های دو مجموعه را قابل توجه دانست و با استقبال از برنامه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد در دوره جدید، بر آمادگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی به منظور همکاری و مشارکت در این برنامه‌ها به ویژه سه شنبه‌های فرهنگی و جشنواره کتاب سال رضوی تأکید کرد.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ضمن تشکر از حضور مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی و هیئت همراه، برنامه‌های پیش‌بینی شده در مدیریت جدید را به اختصار توضیح داد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به برخورداری سازمان از منابع انسانی توانمند و نشاط ایجاد شده، اظهار داشت: با آسیب شناسی عملکرد و تقویت کارهای خوب گذشته، برنامه‌های متنوعی را در سال 1398 تدارک دیده‌ایم.

وی افزود: متعهد شده‌ایم، فعالیت‌ها را بر اساس برنامه پیش ببریم. ساختار جدید سازمان را جمع بندی کرده‌ایم و منتظر ابلاغ هستیم.

سیدجلال حسینی همچنین معرفی گنجینه‌ها،‌ کتابخانه دیجیتال فهارس نسخ خطی جهان اسلام،‌ یکپارچه سازی کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، تأمین منابع کتابخانه‌ای،‌ اتخاذ رویکرد تحولی در حوزه مطبوعات،‌ تدارک تالار انقلاب اسلامی، اندیشگاه رضوی،‌ معرفی اشیاء موزهای و نسخ خطی،‌ سه شنبه‌های فرهنگی،‌ فهرست نسخ خطی،‌ تدارک بهره مندی از ظرفیت‌های ملی و بین المللی، جایزه بزرگ کتاب امام رضا(علیه السلام) را از جمله برنامه‌های این سازمان برشمرد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تصریح کرد: مایلیم بسیار نزدیک و به معنی واقعی کلمه،‌ تعامل و همکاری‌ها را گسترش دهیم و ضمن تدارک همکاری‌های راهبردی، تمامی زمینه‌ها را برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های مشترک تدارک نمائیم.

وی گزارشی از دیدار با مراجع عظام قم ارائه و به اظهار نظر حضرت آیت الله استادی در خصوص لزوم ادامه و تکمیل طرح پژوهشی فاخر «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» اشاره کرد.

حجت الاسلام حسینی در پایان این دیدار اظهار امیدواری کرد: نظر به نزدیکی و هم افق بودن نگاه‌ها و دیدگاه‌های مدیران دو مجمموعه و با عنایت حضرت رضا(علیه السلام)،‌ امیدواریم فصل جدیدی از همکاری‌ها در خدمت به این آستان مقدس حاصل شود.