نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/24     ساعت:   14:05:27
بازدید:   152
 
 
بازدید عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

آیت‌الله رجبعلی رضازاده عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کرد.


عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در این بازدید با مدیر عامل و مدیران گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دیدار کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شد.
وی در ابتدا به تفسیر بخشی از سوره «مطففین» پرداخت و عنوان کرد: در قرآن مجید مکرر بر روی مسئله مبارزه با کم‌فروشی و تقلب در وزن و پیمانه تأکید شده است؛ خداوند متعال در آیه یک تا چهار سوره مطففین می‌گوید: «وای بر کم‌فروشان! آنها که به هنگام خرید، حق خود را به‌طور کامل می‌گیرند، و به هنگام فروش از کیل و وزن کم می‌گذارند، آیا آنها گمان نمی‌کنند که در روز عظیمی برانگیخته خواهند شد، روز رستاخیز در دادگاه عدل خدا...»
آیت‌الله رضازاده ادامه داد: گران‌فروشی یکی از آفت‌های کسب روزی حلال است که ممکن است بسیاری از اهل بازار خواسته یا ناخواسته به آن مبتلا شوند. برای نمونه استادی که قرار است 4 ساعت تدریس کند اگر سه ساعت درس بدهد جزء مطففین است؛ اگر در عمل و رفتارمان کوتاهی کنیم از جمله مطففین هستیم.
وی با بیان اینکه «ویل‌ للمطففین» در مورد مردم مدینه نازل شده است، تصریح کرد: نقل شده است که اهل مدینه از خبیث‌ترین مردم از لحاظ کم‌فروشى با «کیل و وزن» بوده‌اند تا اینکه این آیه نازل شد و آن‌ها بعد از نزول آیه وضع کیل و وزن خویش را اصلاح کردند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان خاطر نشان کرد: شیعه بودن نعمت است؛ اما متأسفانه ما شکر این نعمت را به جا نمی‌آوریم؛ باید به خاطر این نعمت سپاسگزار خداوند متعال باشیم.
حجت‌الاسلام دکتر سیدمحمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز پرداخت و عنوان کرد: بنیاد طی بیش از 35 سال فعالیت خود، توانسته بیش از دوهزار عنوان در 4 هزار جلد کتاب را تولید و روانه بازار نشر کند.
وی ابراز کرد: 9 گروه پژوهشی اعم از مطالعات قرآنی، فقه و اصول، حدیث پژوهی، کلام و اندیشه اسلامی، فرهنگ و سیره رضوی، سادات و مفاخر اسلامی، احیا تراث، اخلاق و تربیت و انقلاب و تمدن نوین اسلامی در  این مرکز فعال بوده و به کارهای پژوهشی مشغول هستند.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این مرکز با استادانی از فضلای حوزه و دانشگاه در مشهد و غیر مشهد در ارتباط است و افزون بر انتشار آثار، برگزاری نشست‌های تخصصی و همایش‌های علمی مختلف را در دستور کار خود قرار داده است.
وی ادمه داد: در تلاش هستیم ارتباط و تعامل هر چه بیشتری با حوزه علمیه قم و مشهد برقرار کنیم و این مرکز همواره خدماتی را به فضلا و اندیشمندان ارائه خواهد داد.