نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/25     ساعت:   06:13:36
بازدید:   158
 
 
حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار خبر داد: انتشار 100 اثر با محوریت فقه و اصول توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از پژوهش و انتشار 100 اثر از ابتدای تأسیس این گروه تاکنون خبر داد.


حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی‌تبار در نشستی که طی بازدید عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، به ارائه بخشی از فعالیت‌های گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پرداخت و اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های عمده این گروه احیای تراث است؛ به این گونه که روی آثار، ذخایر و کتب ارزشمند و نفیس فقهی که در کتابخانه‌ها قابل استفاده نیست، احیاء، تصحیح و مستندسازی صورت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه پژوهش در خصوص قواعد فقه و بحث‌های مستحدثه از فعالیت‌های مورد توجه این گروه است، گفت: گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در کنار احیای تراث به تولید آثاری با موضوعات مورد نیاز و اولویت‌دار جامعه می‌پردازد.
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همچنین در ادامه به عناوین برخی از آثار تولید شده در این گروه اشاره و عنوان کرد: کتاب‌هایی همچون «القضا» با موضوع فقه قضاوت، «احکام ازدواج در فقه شیعه»، «نقش فقهای خراسان در سه دهه اخیر» و... از جمله آثار تولید شده در این گروه است که به همت پژوهشگران تهیه و به چاپ رسیده است.
وی با اشاره به کتاب «فقه قضا» از ملاعلی‌کنی گفت: دو جلد از این کتاب به چاپ رسیده است و سومین جلد آن در دست چاپ است. سبک این اثر و نحوه چاپ آن به لحاظ علمی از مرتبه بالایی برخوردار است.
حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار به دیگر آثار تولید شده توسط این گروه اشاره کرد و ادامه داد: یکی از آثار ارزشمند مرحوم شهید اول کتاب «تکمله الدروس الشرعیه» است. این کتاب از بهترین تألیفات شهید و مشتمل بر باب‌های زیادی از أبواب فقه است؛ اما مرحوم شهید موفق به اتمام آن نشده و یک دوره کامل فقه نیست. با توجّه به اهمیت این کتاب، یکی از علمای قرن نهم به نام سید جعفر بن احمد الملحوس الحسینی اقدام به تکمیل آن کرده و أبواب و فصول باقی مانده این کتاب را به صورت (تکمله) تألیف کرده است.