نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/02/26     ساعت:   13:14:51
بازدید:   386
 
 
حجت‌الاسلام دکتر علی راد مطرح کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی مرکزی معتبر در حوزه امام رضا(علیه السلام) پژوهی در جهان اسلام است.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم این مرکز را تنها مرکز مهم و معتبر در حوزه امام رضا(علیه السلام) پژوهی در جهان اسلام و تشیع دانست.


حجت‌الاسلام دکتر علی راد در حاشیه برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در تهران در گفت‌وگو با رادیو معارف، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به حضور این مرکز در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اشاره و عنوان کرد: این مرکز از مجموعه‌های علمی آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: آستان قدس رضوی دارای معاونت‌های مختلفی همچون معاونت علمی است که زیر نظر این معاونت پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها به فعالیت مشغول هستند. بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز دارای اندیشکده، پژوهشکده و مرکز مطالعات، ترجمه و تصحیح تراث است.
این مقام مسئول پژوهشکده را مهم‌ترین بخش فعالیت بنیاد دانست و گفت: این مرکز دارای نه گروه پژوهشی اعم از مطالعات قرآنی، فقه و اصول، حدیث پژوهی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی، سادات و مفاخر، فرهنگ و سیره رضوی و کلام و اندیشه اسلامی است که این گروه‌ها متشکل از پژوهشگران و محققان زبده و سرشناس است.
حجت‌الاسلام راد اضافه کرد: این مرکز تا کنون موفق شده آثار متعدد و متنوعی را منتشر کند و همه ساله در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های علمی و پژوهشی حضور یافته و افتخاراتی را کسب کرده است. 
وی با بیان اینکه کتاب و نشریه از جمله آثار تولید شده و منشورات بنیاد است، اظهار کرد: در چند سال اخیر انتشار آثار به صورت دیجیتال نیز انجام شده است؛ اما در این زمینه هنوز در آغاز راه هستیم.  
مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم تصریح کرد: مهم‌ترین دانشنامه امام رضا(علیه السلام) از سوی این مرکز در حال تدوین است و مجلداتی نیز از آن منتشر شده است. این دانشنامه مهم‌ترین مرجع برای شناسایی آستان قدس رضوی و امام رضا(علیه السلام) است.
وی یادآور شد: خوشبختانه توانستیم برای نخستین بار کتابچه‌ای را حاوی 300 اثر منتشر شده با محوریت امام رضا(علیه السلام) در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

غرفه بنیاد تنها غرفه تخصصی امام رضا(علیه السلام) در نمایشگاه قرآن
دکتر راد با اشاره به آثار عرضه شده در نمایشگاه کتاب تهران گفت: غرفه بنیاد پژوهش‌های اسلامی در بخش عترت نمایشگاه قرآن تهران مستقر است که تنها غرفه تخصصی امام رضا(علیه السلام) در این نمایشگاه به شمار می‌رود.
وی خاطر نشان کرد: در این غرفه به صورت ویژه کتاب‌هایی که مرتبط با سیره و شخصیت امام رضا(علیه السلام)، تاریخ زندگانی، آموزه‌ها و نتایجی که از سیره این امام همام می‌توانیم استخراج کنیم، به نمایش گذاشته شده است.
مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم دومین فعالیت این مرکز را برگزاری میز سیره امام رضا(علیه السلام) دانست و ادامه داد: این میز با حضور کارشناسان مطرح هر روز از ساعت 18 تا 24 در محل غرفه بنیاد مستقر است و پاسخگوی هر گونه پرسش، ابهام و شبهه مخاطبان در خصوص سیره امام رضا(علیه السلام) است.
وی همچنین رونمایی از تازه‌های نشر بنیاد را از دیگر برنامه‌های اجرایی این مرکز برشمرد و گفت: 8 اثر در این نمایشگاه رونمایی می‌شود که این آثار با محوریت امام رضا(علیه السلام) نگاشته شده و در تاریخ دوم خرداد ماه سال 98 معرفی خواهد شد.
حجت‌الاسلام راد گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی و علمی ویژه سیره امام رضا(علیه السلام) از دیگر برنامه‌های این مرکز در نمایشگاه کتاب است.