نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/03/08     ساعت:   15:45:10
بازدید:   137
 
 
حجت‌الاسلام محمد حسن زبری قاینی خبر داد: انتشار 255 اثر حدیثی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: از ابتدای تأسیس این گروه تاکنون 255 اثر با موضوع و محوریت حدیث به چاپ رسیده است.


حجت‌الاسلام محمد حسن زبری قاینی، مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه گروه حدیث‌پژوهی از سال 1364 تأسیس شده، اظهار کرد: در این گروه، پژوهشگرانی از حوزه و دانشگاه مشغول به فعالیت هستند و ارائه طرح‌های پژوهشی در حوزه علوم حدیث را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی افزود: این گروه توفیق داشته تا کنون 255 اثر را تحقیق و ترجمه کند که برخی از این آثار در جشنواره‌های مختلف همچون کتاب سال و حوزه برگزیده و انتخاب شده است.

حجت‌الاسلام زبری قاینی به عناوین برخی از آثار منتشر شده این گروه اشاره و عنوان کرد: دوره ۱۰ جلدی «سنن النبی(صلی الله علیه و آله و سلم)» دربردارنده 20 هزار روایت از رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم)، «موسوعه الحدیث النبوی»، «سیره النبی المصطفی»، «ینابیع المودة ذی القربی و مناهج الفقها» و... از جمله آثار منتشر شده در این گروه است.

این پژوهشگر در خصوص کتاب «السیرة العملیة للنبی المصطفی» که توسط این گروه تحقیق و تدوین شده است، ادامه داد: نوشتن سیرة نبوی از دیرباز مرسوم بوده و هست؛ زیرا زندگی انسان‌ها باید به سبک و روش پیامبران خدا به ویژه پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) باشد از بدو تولد تا سبک رفتار با خانواده و اجتماع و رفتارهای شخصی و فعالیت‌های اجتماعی و اخلاقی، سیاسی و امنیتی، اقتصادی و عبادی و علمی و از این رو کلمات پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) فصیح‌ترین کلام و منطق است؛ این اثر نیز با همین محوریت در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: کتاب «هدایت‌الأمه» اثر شیخ حر عاملی نیز از جمله آثاری است که برای نخستین بار در این گروه تصحیح و منتشر شده است. این اثر در ۸ جلد زیور طبع آراسته شده است و شیخ عاملی پس از کتاب «وسائل‌الشیعه» آن را به عنوان رساله توضیح المسائل نگارش کرده است.

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: مجموعه «الحکم من کلام الامام امیرالمؤمنین(علیه السلام)» که شامل ۱۷ هزار حکمت از آن امام همام است، از دیگر دستاوردهای پژوهشی گروه حدیث پژوهی به شمار می‌رود.

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به دیگر آثار منتشر شده این گروه اشاره کرد و گفت: «آداب معاشرت از دیدگاه معصومین (علیهم السلام)»، «آسیب شناسی حدیث»، «امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی»، «‌اخلاص عمل»، «با زائران کوی رضا(علیه السلام)»، «ترادف در قرآن»، «خاندان‌های دانشور سادات ایران»، «درس‌هایی از نهج البلاغه»، «پیامبراعظم(صلی الله علیه و آله و سلم)» و... از عناوین آثاری است که به همت پژوهشگران گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با محوریت حدیث تولید شده است.

وی افزود: همچنین کتاب‌های «فرازهایی از سخنان حضرت فاطمه (سلام الله علیها)» به زبان اردو، «کوله پشتی زندگی؛ برداشتی از هشت حدیث نبوی»، به زبان انگلیسی و «الشهاب فی الحکم الآداب»، «طبقات رواة احادیث المهدی بروایة اهل سنه»، «‌المنهج الموضوعی لکتاب نهج البلاغه» و... به زبان عربی از دیگر آثار منتشر شده در این مرکز به دیگر زبان‌ها است.