نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/05/14     ساعت:   07:43:09
بازدید:   119
 
 
حج، یادآور مجاهدت‌ بزرگ مردان صدر اسلام برای اجرای عدالت

نماینده مقام معظم رهبری در کشور اندونزی در سومین وبینار بین المللی حج ابراهیمی در قرآن کریم که با مشارکت بنیاد پژوهشهای اسلامی برگزار می شود، حج را یادآور مجاهدت‌ بزرگ مردان صدر اسلام برای به دست آوردن حقوق از دست رفته و اجرای عدالت دانست.


نماینده مقام معظم رهبری در کشور اندونزی در سومین وبینار بین المللی حج ابراهیمی در قرآن کریم که با مشارکت بنیاد پژوهشهای اسلامی برگزار می شود، حج را یادآور مجاهدت‌های بزرگ مردان صدر اسلام برای به دست آوردن حقوق از دست رفته و اجرای عدالت دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید حکیم الهی در سومین وبینار «حج ابراهیمی در قرآن کریم» که به همت مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران و با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، سازمان فرهنگی و بنیاد پژوهش‌های پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در محل اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس به زبان مالایی برگزار شد، عنوان کرد: اولویت رسالت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله، نجات بشر از غل و زنجیر خرافه‌ها، تعصبات قومی، شرک و بت‌پرستی و برقراری عدالت بود تا بتواند پیام حیات بخش خود را در نجات بشر به گوش جهانیان برساند و ارزش‌های انسانی و فطری را پایه روابط حاکم بر جوامع انسانی قرار دهد.
این مقام مسئول ادامه داد: امام خمینی(ره) می‌فرمایند: همانگونه که قرآن ناشناخته مانده است و حقیقت و باطن آن مورد توجه مردم قرار نگرفته است، حج نیز به همین‌گونه است. مردم به ظاهر خشک و بی روح حج توجه دارند و کمتر به اسرار و رمز و رازی که در این واجب الهی نهفته است توجه می‌کنند.
حجت‌الاسلام و المسلمین حکیم الهی با بیان اینکه ما باید به سمت شناخت رمز و راز و باطن قرآن برویم و اسرار و حقیقت حج را نیز بشناسیم، ابراز کرد: برگزاری این گونه نشست‌ها می‌تواند گام موثری برای معرفی حج ابراهیمی باشد تا ما هم بتوانیم سهم قابل توجهی در شناخت معانی واقعی حج و اسرار آن داشته باشیم.
وی خاطر نشان کرد: کشور بزرگ اندونزی که بیش از 200 میلیلون مسلمان را در خود جای داده است، سهم بزرگی در اعزام حجاج در زمان حج دارد.
نماینده مقام معظم رهبری در کشور اندونزی به بخشی از فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه شناخت هر چه بیشتر حج و اهداف و اسرار آن اشاره و عنوان کرد: تولید کتاب‌هایی با محوریت فلسفه و واقعیت حج، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی در خصوص حج ابراهیمی و همچنین برپایی کارگاه‌های آموزشی برای کاروان های حجاج از جمله این فعالیت هاست.
وی تجربه کشور در حوزه حج را منحصر به فرد خواند و گفت: با تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده، کشور ایران تجربه بسیار خوبی در حوزه مسائل  و احکام مربوط حج، فراهم آوردن آسایش و رفاه حجاج و اسرار حج کسب کرده است که باید این تجربه به سایر کشورهای مسلمان نیز منتقل شود.
شایان ذکر است: در این وبینار بین المللی، سخنرانانی از کشورها و شهرهای مکه مکرمه، بندونگ و جاکارتا از اندونزی، مشهد و تهران در این وبینار حضور داشتند و به ارائه دیدگاه پرداختند.