نویسنده:   جواد علائی     تاریخ نگارش:   1398/05/19     ساعت:   08:53:24
بازدید:   212
 
 
گسترش همکاری‎های علمی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

در جلسه مشترک بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، گسترش همکاری های علمی این دو نهاد علمی و پژوهشی مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.


با هدف گسترش تعاملات و همکاریهای علمی و پژوهشی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، جلسه مشترکی بین نماینده بنیاد در قم و معاون پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در محل این پژوهشگاه برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی راد، نماینده بنیاد پژوهشهای اسلامی در قم با دکتر مجید کافی، معاون پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه دیدار کرد و بر مبنای تفاهم‌نامه صورت گرفته بین این دو نهاد علمی و پژوهشی و در راستای تداوم تعاملات، بحث و گفتگو شد.

نماینده بنیاد پژوهشهای اسلامی در قم با بیان این که رویکرد بنیاد حمایت از آثار و نویسندگان تاثیرگذار در حوزه های علوم اسلامی است تاکید کرد: این نهاد علمی منتسب به آستان عالم آل محمد علیه السلام در ساختار جدید خود با فعال سازی پژوهشکده علوم اسلامی، تاثیرگذاری و جریان سازی در حوزه علوم اسلامی را دنبال می کند.

دانشیار دانشگاه تهران با اذعان به حسن سابقه همکاری بنیاد و پژوهشگاه افزود: نگاه بنیاد به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه یک نگاه مثبت و تعاملی است و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را یک مرکز علمی سالم، پویا و توانمند ارزیابی میکند. ایشان با اشاره به برگزاری مستمر جلسات، بر ارتباط سازمان یافتهتر، منسجمتر و هم افزایی بیشتر همکاریهای علمی به ویژه در موضوعات مرتبط با حضرت امام رضا علیهالسلام و ابناء الرضا علیهم السلام تاکید کرد و افزود: مشارکت در انجام طرحهای برون سپاری بنیاد از سوی پژوهشگاه می تواند یک محور اصلی در همکاریها باشد و برای این منظور پیشنهاد کرد: ارتباطات منسجم بین مدیران گروههای علمی دو مرکز از طریق برگزاری جلسات مستمر فصلی تقویت شود تا ثمره این همکاری ها، به نتیجه و خروجی مطلوب منجر شود.

در ادامه، دکتر مجید کافی معاون پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان این که بنیاد پژوهشهای اسلامی باید با وقوف به نقش محوری خود در حمایت از مراکز علمی، فرهنگ سازی در بین این مراکز را دنبال نماید. ایشان به منظور گسترش همکاریها اعلام آمادگی کرد فهرستی از برنامههای مصوب پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را شامل کتاب، طرح پژوهشی، نشست، کرسی علمی و... متناسب با محورها و موضوعات مورد علاقه بنیاد پژوهشهای اسلامی، در اختیار دفتر قم قرار دهد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، آثار و طرحهای پژوهشی پژوهشگاه را به طرحهای پژوهشی جدید و ارزیابی نشده، طرحهای پژوهشی در دست اجرا و طرحها و آثار پژوهشی نهایی شده  تقسیمبندی کرد و افزود: آمادگی داریم ضمن مشارکت در تمامی زمینهها، طرحها و آثار نهایی شده را برای انتشار مشترک در اختیار بنیاد قرار دهیم که دانشنامه رضوی از جمله این آثار است.  همکاری مشترک در این طرح قبلا مورد توافق قرار گرفته است و هم اکنون قابل احیا و پیگیری است.