نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/05/24     ساعت:   13:33:30
بازدید:   1010
 
 
دکتر مرتضی انفرادی خبر داد: درخواست 3 هزار نسخه از کتاب «مباهله» توسط شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور

در حاشیه بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، وی درخواست 3 هزار نسخه کتاب «مباهله» از بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی را مطرح کرد.


مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از درخواست 3 هزار نسخه کتاب تازه منتشر شده این مرکز با عنوان «مباهله» از طرف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور خبر داد.
دکترمرتضی انفرادی با اعلام این خبر عنوان کرد: در حاشیه بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، این درخواست مطرح شد.
وی تصریح کرد: این اثر به یکی از ایام پربرکت و درخشان تاریخ اسلام که جریان مباهله است اشاره می‌کند. مباهله به معنی نفرین کردن دو نفر به همدیگر است. به این ترتیب که وقتی استدلالات منطقی سودی نداشت، افرادی که با هم درباره یک مسأله مهم دینی گفت‌وگو دارند، در یک جا جمع می‌شوند و به درگاه خدا تضرع می‌کنند و از او می‌خواهند که دروغگو را رسوا سازد و مجازات کند، همان کاری که پیامبر اسلام(ص)در برابر مسیحیان نجران کرد، که در آیه 61 سوره آل عمران به آن اشاره شده است.
این پژوهشگر ادامه داد: در این آیه آمده است:«هر گاه بعد از علم و دانشی که به تو رسیده، کسانی درباره مسیح با تو به ستیز برخیزند، بگو بیایید ما فرزندان و زنان خود را دعوت کنیم، آنگاه مباهله (و نفرین) کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.»
وی افزود: این آیه نشان می‌دهد که در برابر پافشاری مسیحیان در عقاید باطل خود، از جمله ادعای الوهیت حضرت مسیح و عدم کارایی منطق و استدلال در برابر لجاجت آنها، پیامبر(ص) مأمور می‌شود که از طریق مباهله وارد شود و درستی گفتار خود را از این طریق خاص و روحانی به ثبوت برساند، یعنی با آنها مباهله کند تا راستگو از دروغگو شناخته شود.
انفرادی ادامه داد: یکی از حوادثی که پیام مهم ولایت و امامت را در خود جای داده، حادثه مباهله است که دلالت دارد، پیامبر و همراهانشان در صحنه مباهله افضل از همه افراد جامعه اسلامی‌اند، همچنین آیه مباهله بیان می‌کند حضرت علی(ع) نفس و جان رسول الله (ص) است و دلالت بر این دارد که امیرالمومنین(ع) پس از پیامبر(ص) برتر از همه بشریت است.