نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/06/06     ساعت:   08:23:33
بازدید:   221
 
 
روایت حجت الاسلام محمد حسن زبری قائنی از فعالیت های گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

حجت‌الاسلام محمد حسن زبری قائنی با اشاره به سابقه فعالیت خود در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: از سال 1364همزمان با تاسیس بنیاد، گروه حدیث‌پژوهی راه‌اندازی شد و بنده نیز از همان سال فعالیت خود را با این مجموعه آغاز کردم.


حجت‌الاسلام محمد حسن زبری قائنی گفت: گروه حدیث‌پژوهی بنیاد، از نخستین گروه‌های شکل گرفته در این نهاد علمی است؛ ماحصل فعالیت های این گروه علمی، بیش از 230 اثر حدیثی بوده است. این گروه علمی، با فعالیت‌های  پژوهشی، تصحیح و ترجمه متون ارزشمند حدیثی و رجال شیعه و تالیف آثاری ارزنده، برطرف کننده نیاز جامعه علمی کشور بوده و در این علوم، مرجعیت یافته است.
این پژوهشگر تصریح کرد: بهره‌مندی از پژوهشگران توانمند متخصص و متعهد در راستای تولید علم و نظریه‌پردازی و اهتمام به احیاء تراث اهل بیت(ع) بویژه آقا علی بن موسی الرضا(ع)، از اهداف کلان این گروه هستند.
وی در ادامه افزود: آثار و پایان‌نامه‌های ارزشمند حدیثی حوزه و دانشگاه در سراسر ایران که نیاز جامعه اسلامی است، در این گروه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
زبری قائنی با اشاره به مهمترین آثار تولید شده در این گروه گفت: «هدایت الامه»، «سنن النبی»، «الموسوعه الحدیث النبوی»، «غریب الحدیث»، «آسیب شناسی حدیث» و... برخی از مهمترین آثار به چاپ رسیده در این گروه است که برخی از این کتابها، به دلیل استقبال زیاد به چاپ‎های هفدهم رسیده و برخی نیز  به عنوان کتاب برگزیده حوزه و دانشگاه معرفی شده اند.
وی با اشاره به ارسال هدفمند آثار گروه حدیث بنیاد گفت: کتاب‌های گروه حدیث نه تنها برای ایرانیان بلکه برای خارج از کشور نیز ارسال می‌شود و اکنون این آثار را می توان در گستره وسیعی از جهان اسلام، محل مراجعه مخاطبان دانست.  مدیر سابق گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همچنین در ادامه، ارتباط گروه با موسسات علمی خراسان و ایران را از دیگر فعالیت‌های این گروه دانست و افزود: ارتباط و اهتمام ویژه و دعوت از مشاوران خبره و محققانی که در زمینه علوم حدیث مشغول تحقیق هستند، از دیگر اقدامات این گروه است.