نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/06/10     ساعت:   16:05:55
بازدید:   211
 
 
پژوهشگر بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امام حسین (ع) دین رسول گرامی اسلام را جاودانه کردند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن پور،همزمان با نخستین روز از ایام محرم، در ویژه برنامه «صلای عزا» که با حضور جمعی از پژوهشگران در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: همه ساله همزمان با ایام محرم شور و شعوری در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در بین جوامع اسلامی، شیعیان و محبین اهل بیت(ع)برقرار است.


حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم حسن پور با بیان اینکه در بین جلسات مذهبی بیشترین جلسات به مراسم عزاداری امام حسین(ع) اختصاص دارد، گفت:نام مقدس امام حسین(ع) بیشترین جوانان و محبین را دور خود جمع کرده است و شور و شعور خاصی برپاست.
این پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد:شور و شعور در بین مجالس دینی، در معرفت افزایی، دین شناسی و حفظ دین کمک می کند؛ امام حسین(ع) همه ساله هم شور و هم شعور ایجاد کرده است.
 وی افزود:امام خمینی (ره) می فرمایند:محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. این سرمایه عظیم را هیچ مکتب و مذهبی به جز اسلام در اختیار ندارد.
حجت الاسلام حسن پور، تصریح کرد: این سرمایه ممکن است گرفتار آفت هایی شود؛ یکی از اشکالات و آفت های مراسم عزاداری امام حسین(ع)غلبه شور بر شعور است که عوارضی و آثار منفی به دنبال دارد.
وی کم توجهی به منبر و سخنرانی و ذکر مسائل دینی و معرفت افزایی را از آثار منفی غلبه شور بر شعور دانست و گفت:
این اثرات متاسفانه این روزها از نزدیک در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) مشاهده می شود.
این پژوهشگر با اشاره به آثار غلبه شور بر شعور گفت:اصل عزاداری و چگونه برگزار کردن مراسم بسیار مهم است، ما باید با برنامه ریزی صحیح، از این سرمایه عظیم استفاده نماییم و امیدواریم، این آسیب ها رفته رفته کم شوند.