نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/06/10     ساعت:   16:13:57
بازدید:   291
 
 
حجت الاسلام و المسلمین مهدی مردانی گلستانی خبر داد: ترویج علوم و فرهنگ رضوی از اهداف راه اندازی پژوهشکده علوم اسلامی است

حجت الاسلام و المسلمین مهدی مردانی گلستانی گفت: پژوهشکده علوم اسلامی دارای سه گروه پژوهشی است که اهدافی همچون گسترش فرهنگ اهل بیت(ع)، تولید و ترویج علوم اسلامی، تربیت و توانمند سازی پژوهشگران نخبه را دنبال می کند.


دکتر مهدی مردانی تصریح کرد: جهت گیری و تمرکز پژوهشهای این پژوهشکده بر موضوع علوم و فرهنگ رضوی است. وی با بیان اینکه صدها هزار زائر به بارگاه نورانی ثامن الحجج (ع) مشرف می شوند و مبلغان بی شماری در راستای ترویج معارف رضوی مشغول به فعالیت هستند، گفت: این فعالیت ها نیاز به پشتوانه فکری دارند که وظیفه پژوهشکده  پاسخگویی به این نیازهاست.

حجت‌الاسلام مردانی گلستانی ادامه داد: این پژوهشکده با سه گروه علمی مشغول به فعالیت است که در حال حاضر در مرحله جذب نخبگان جوان در این پژوهشکده هستیم.

وی با اشاره به کارهای انجام شده این پژوهشکده گفت: از آنجایی که در آغاز راه هستیم، تمرکز این پژوهشکده به دنبال کارهای زیر ساختی بوده که در همین راستا، مهم ترین بحث، تنظیم  اساسنامه پژوهشکده است.

این مقام مسئول افزود: به همین منظور، جلسات متعددی با اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شده است و پیش نویس اساسنامه این پژوهشکده آماده شد که پس از تصویب در هیئت امنا برای اخذ مجوز وزارت علوم، اقدام خواهد شد.

وی گام دیگر فعالیت های این پژوهشکده را موضوع شناسی پژوهش برشمرد و گفت: کار پژوهشکده در ابتدا شناسایی حوزه های پژوهش و در گام بعدی استخراج مسئله های پژوهشی است، از همین رو طراحی مسئله های کاربردی با محوریت علوم رضوی از دیگر فعالیت های این مرکز است.

سرپرست پژوهشکده اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: با مشورت اساتید به چند موضوع محوری در پژوهش رسیده ایم که این موضوعات دست مایه های اولیه ما برای پژوهش است و قطعا باید این مسیر مطالعاتی را ادامه دهیم تا به موضوعات کاربردی و مورد نیاز جامعه برسیم.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در خصوص علوم رضوی باید به آن توجه داشت، فهم و تحلیل احادیث امام رضا(ع) است؛ زیرا در زمینه گردآوری احادیث این امام همام، پژوهش ها و فعالیت های بسیاری انجام شده است،اما در مقام فهم و تحلیل احادیث رضوی نیازمند موضوع شناسی هستیم.

مردانی گلستانی تصریح کرد: برای نمونه ما درباره فقه الحدیث، مشکل الحدیث و اختلاف الحدیث که از موضوعات مرتبط با احادیث رضوی است مشغول به فعالیت هستیم و تا کنون مسائل پژوهشی متعددی را کشف و طراحی کرده ایم.

این مقام مسئول ادامه داد: خروجی پژوهش های انجام شده در این پژوهشکده، در قالب کتاب، مقالات و برگزاری کنفرانس، سمینار و‌ نشست های علمی به مخاطبان ارائه خواهد شد.