نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/06/12     ساعت:   17:17:49
بازدید:   219
 
 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن وحدتی شبیری مطرح کرد: وقف؛راهکاری برای جلوگیری از وابستگی به نفت

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن وحدتی شبیری رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در نشست تخصصی «مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر در آستان قدس رضوی» که در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: مسئله وقف، تنها یک موضوعی فقهی نیست، بلکه باید از منظرهای مختلف آن را بررسی کرد.


رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: مسئله وقف بویژه در شرایط حاضر حالت استراتژیک دارد و می‌تواند  از وابستگی کشور به نفت بکاهد و مولد باشد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن وحدتی شبیری خاطر نشان کرد: یک فقیه هنگامی که تلاش می کند تا در خصوص وقف فتوایی صادر کند، باید با یک اقتصاددان مشورت نماید؛ این یعنی اینکه در ارتباط با این مقوله باید به آن از منظر اقتصاد نیز نگریست؛ در ارتباط با موضوع وقف، نگاه فقهی صرف مطرح نیست.
این مقام مسئول ادامه داد: بزرگترین دانشگاه‌های دنیا از طریق وقف اداره می‌شوند، اما متاسفانه در کشور ما کارنامه خوبی به اداره موقوفات نمی‌دهیم. برای رسیدن به نقطه مطلوب باید جشنواره‌هایی با محوریت وقف برگزار شود و پژوهش‌های برتر در این حوزه شناسایی و معرفی شود.
وی بیان کرد: در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت با حمایت معاونت علمی پا گرفته است؛ پنج گرایش تحصیلی برای وقف در این دانشگاه طراحی شده است؛ قرار است در دانشگاه علوم اسلامی رضوی، رشته‌های اقتصاد وقف، مدیریت وقف، حقوق و فقه وقف و از مجموع این رشته‌ها، مدیریت اجرایی وقف راه‌اندازی شود؛ امیدواریم این رشته‌ها به زودی محقق شوند.
 دکتر علی سروری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست، به تبیین فعالیت‌های فرهنگی و جریان‌سازی فرهنگی در خصوص حوزه وقف و نذر پرداخت و عنوان کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی جایزه جهانی گوهرشاد و انجام پژوهش‌های فرهنگی و کاربردی از جمله برنامه‌هایی است که با محوریت وقف و نذر انجام شده است.
وی از راه‌اندازی سامانه پایش در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: اگر پژوهش‌های حوزه وقف و نذر در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد و زمینه پایان‌نامه‌های ارشد باشد، دستاوردهای بسیار مثبتی در این زمینه حاصل می‌شود و به این شکل هزینه کمتری متقبل می‌شویم.
این مقام مسئول تصریح کرد: امیدواریم این نشست علمی به ثمره عملی و دستاوردهای خوبی در حوزه وقف و نذر نائل آید.