نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/06/14     ساعت:   14:49:49
بازدید:   249
 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امان‌الله علیمرادی مطرح کرد: بنیاد پژوهشهای اسلامی نقطه تلاقی اهل علم است

بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر، به عنوان مرکزی علمی و پژوهشی با همکاری محققانی از حوزه و دانشگاه در قالب گروههای پژوهشی در راستای تحقق اهداف فرهنگی آستان قدس رضوی فعالیت دارد. این مرکز علاوه بر انتشار آثاری با موضوعات روز، میزبان عالمان و فرهیختگان از سراسر ایران و کشور است؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امان‌الله علیمرادی، عضو مجلس خبرگان رهبری یکی از مهمانان چند روز اخیر این مرکز بود که ضمن حضور در نشست «مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر در آستان قدس رضوی» از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه علمی-پژوهشی آشنا شد، به همین بهانه گفت‌وگویی صمیمانه با ایشان تدارک دیده شده که در ادامه می‌خوانیم.


لطفا در ابتدا نظرتان را در مورد فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌ها و بازدید از این مجموعه بفرمایید؟
توفیقی نصیب شد که به  بهانه حضور در نشست «مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر در آستان قدس رضوی» در این مرکز حضور یابم و تا حدودی با ابعاد کار آن آشنا شوم؛ موضوع وقف و نذر از موضوعات بسیار مهم و روز جامعه است و پرداختن به این موضوع از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی جای تقدیر و تشکر دارد. همانطور که از نام این مجموعه آشکار است، پژوهش‌های انجام شده این مرکز در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی از جمله، فقه، کلام، فسلفه، حدیث، اخلاق و تربیت اسلامی و...  بنیادی و ریشه‌ای است.
ظرفیت‌های اولویت‌داری که این مرکز باید در آینده به آنها توجه کند چیست؟  
این مرکز کارهای علمی و بنیادین را در حوزه علوم اسلامی انجام می‌دهد و نیاز زائران بارگاه نورانی علی بن موسی الرضا(ع) اعم از صاحب‌نظران، متخصصان و طالبان علوم دینی را برآورده کرده و پاسخگوی سوالات بنیادی آنان در حوزه‌های علوم اسلامی است. زائران ضمن تشرف و بهره‌مندی از توفیات و برکات زیارت از ظرفیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی،  بهره  برده و این مرکز نیز از ظرفیت علمی این دانشمندان زائر استفاده می‌کند. این جا یک نقطه جمع و تلاقی اهل علم است؛ زائرانی از کشورهای مختلف، عراق، مصر، حجاز، اروپا و امریکا و... به این آستان مشرف می‌شوند و همانطور که دغدغه زیارت دارند و در صدد این هستند که روح خود را با روح آقا علی بن موسی الرضا(ع) پیوند دهند، به دنبال این هستند که اندیشه‌ها و دیدگاه‌های علمی خود را ارتقا دهند و با دیدگاه‌های جدید مواجه شوند؛ از این رو،  انتظار می‌رود، این مرکز در کنار تحقیقات بنیادی، میدان حضور همه صاحب نظران زائر و میدان تضارب و برخورد اندیشه های بلند صاحب نظران و پژوهشگران علوم اسلامی را فراهم آورد.

به اعتقاد شما کدام دستاورد بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تا کنون بیشترین تاثیر را بر مخاطبان گذاشته است؟
با مشاهده آثار و تولیدات این مرکز که بسیار درخور توجه است، کتاب شریف «سفینه‌البحار» نظر بنده را به خود جلب کرد. این اثر بسیار زیبا و تمیز کار شده است. «سفینه البحار و مدینه الحکم و الآثار مع تطبیق النصوص الوارده فیها علی بحارالأنوار» معروف به «سفینة البحار»، یکی از جوامع حدیثی شیعه است. این اثر از مهم‌ترین تألیفات شیخ عباس قمی  به شمار می‌رود که 20 سال از زندگی خویش را در راه نگارش آن صرف کرده است. این کتاب همان‌گونه که از نامش پیداست، کشتی کتاب بحار علامه مجلسی(رحمة الله علیه) است.
 پیشنهاد شما برای ارتقا علمی این مرکز چیست؟
زائرین بیشماری از اقصی نقاط جهان به این مکان مشرف می‌شوند اگر همه در یک محل واحدی دور هم جمع شوند و امکانی برای زائران فراهم آید که از ظرفیت علمی و پژوهشی این مرکز بهره ببرند، موجبات ارتقا علمی نخبگان و فرهیختگان را فراهم می‌آورد.این پیشنهاد هماهنگ و هم‌سو با مناظرات ولی نعمتمان حضرت ثامن الحجج(ع) با صاحبان مکاتب و ادیان است که موجب رویش، زایش و ارتقا و اعتلای فکری و عقلانی بشریت می‌شود، از این رو باید تدبیری شود که این پیشنهاد عملیاتی شود.
در ادامه راجع به ظرفیت‌های آستان قدس رضوی بویژه این مجموعه علمی -پژوهشی توضیحاتی بفرمایید؟
آستان قدس رضوی می‌تواند پرچمدار دین‌داری، معنویت و توحید در عالم باشد و باید برای تک تک  زائرانی که به حرم مشرف می‌شوند برنامه جامعی داشته باشد؛ چه زائری که اعتقادی به نماز و زیارت ندارد اما دلش با ائمه اطهار(ع) است و چه نخبگان، عالمان و صاحب‌نظرانی که به این بارگاه منور مشرف می شوند برای همگان باید برنامه جامعی تدارک دیده شود تا از انوار متعالی و معارف رضوی بهره‌مند شوند. یکی از اهداف امام حسین(ع) برای قیام و مجاهدت، نشان دادن معالم دین بود، باید زائران بارگاه منور رضوی نیز با معارف، کرامت، عزت و مردم‌داری، خیررسانی و سایر ویژگیهای بارز امام رضا(ع) آشنا شوند. آستان قدس رضوی هم ظرفیت مادی بسیار بالایی دارد و هم در انجام فعالیت‌های فرهنگی و دینی از سابقه ممتاز و جهانی برخوردار است، این ظرفیت در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. این مکان مقدس می‌تواند پرچمدار دیانت و معنویت و رعایت حقوق بشری باشد و بنیاد پژوهش‌های اسلامی  بعد نظری و علمی و نظریه پردازی علوم دینی را بر عهده دارد.