نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/07/10     ساعت:   09:26:17
بازدید:   249
 
 
محمد حکیمی: کتاب «سیره پیامبر(ص)به روایت امام رضا(ع)» از بهترین آثار مستند درباره سیره پیامبر(ص) است

محمد حکیمی در گفت‌وگو با روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی، با اشاره به اثر تازه منتشرشده خود با عنوان «سیره پیامبر(ص)به روایت امام رضا(ع)» اظهار کرد: این اثر، در فهرست آثار مستند در خصوص رفتار و سیره پیامبر(ص) است؛ زیرا آنچه را که حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) نقل فرموده، بر اساس روایت منقول از امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است؛ صحت و جامعیت این روایات تا بدان جاست که موردقبول و تأیید امام کاظم (ع)، امام صادق(ع) و امام باقر(ع) بوده است.


محمد حکیمی: افزون بر این، به دلیل این‌که گفتار و رفتار پیامبر اکرم (ص) بر پایه تعالیم و آموزه‌های قرآنی استوار است، اشاره کرد که مطالعه این کتاب، خوانندگان را با بسیاری از دستورها و فرازهای دینی آشنا می‌کند.
حکیمی بابیان اینکه در این اثر توفیق یافتیم سیره رسول گرامی اسلام (ص) را با بهره‌ بردن از روایت امام رضا (ع) به شیواترین روش عرضه کنیم، گفت: متن این کتاب احادیثی است که حضرت رضا (ع) از پدرانشان در مورد سیره، رفتار و کردار پیامبر نقل کرده‌اند.
وی بیان کرد: 50 سیره رفتاری و گفتاری در این اثر آمده است و در هر بخش، نخست رفتار پیامبر (ص) و پس‌ازآن روایات و آیاتی که این روش و سیره را ستوده، آورده شده است.
به گفته حکیمی این اثر برای تمام طبقات جامعه مناسب است، زیرا 50 روش و سیره را به ما آموزش می‌دهد؛ حکیمی در این خصوص گفت: ائمه اطهار (ع) پیامبر گرامی اسلام (ص) را بهتر از دیگران می‌شناسند و از این نظر کتاب منتشرشده توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی، نه‌تنها برای تمام طبقات جامعه، بلکه برای برادران اهل تسنن نیز بسیار آموزنده است.
وی معرفی این‌گونه آثار در جراید و روزنامه‌ها را امری ضروری دانست و گفت: با معرفی این آثار استقبال مردم به مطالعه بیشتر می‌شود و از مفاهیم این‌گونه آثار آگاه می‌شوند؛ در خصوص آثار و برکات مطالعه آثاری نظیر کتاب تازه منتشرشده حکیمی افزود: وقتی سیمای پیامبر (ص) ترسیم می‌شود، جامعه می‌آموزد که همچون ایشان عمل و رفتار کند.
نویسنده کتاب «سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)» گفت: نحوه رفتار با کودکان و فقرا، برآوردن نیازهای مردم، خبرگیری از حال نیازمندان، نحوه رفتار با فرهیختگان، احترام به مردم، صبر و شکیبایی، حقوق مساوی و برابر، مهربانی نسبت به آحاد امت، روی گشاده و... ازجمله صفات و خصلت‌هایی است که در سیره پیامبر (ص) دیده می‌شود و در این اثر به آن اشاره‌شده است؛ ازاین‌رو ضرورت دارد که این صفات به جامعه آموخته شود.