نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/11     ساعت:   19:13:25
بازدید:   204
 
 
رئیس انجمن کلیمیان تهران: پیام نهضت امام حسین (ع) آزادی و ظلم‌ستیزی است

رئیس انجمن کلیمیان تهران در همایش «اربعین؛ نماد محبت ادیان الهی و مذاهب اسلامی به امام حسین (ع)» در خصوص پیام جهانی امام حسین (ع) سخنرانی کرد.


 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایون سامه‌یح در همایش «اربعین؛ نماد محبت ادیان الهی و مذاهب اسلامی به امام حسین (ع)» که در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: اتحاد بین امت اسلامی باعث قدرت گرفتن و پیشروی جمهوری اسلامی و مقاومت در برابر دشمنان می‌شود، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است به‌گونه‌ای که حضرت امام خمینی (ره) بارها در سخنان خود در مورد وحدت بین مسلمانان و ادیان الهی تذکر می‌دادند.

وی ادامه داد: ازنظر یهودیان فقط یهودیان نیستند که بهشت می‌روند، بلکه هرکسی که انسانیت را رعایت کند، ظلم نکند و همسایه خود را دوست داشته باشد، بهشتی است و داشتن صرف تهذیبات مذهبی سبب نمی‌شود که انسان به بهشت وارد شود. بر اساس آموزه‌های دینی ما، جای کسی که دستور می‌دهد مردم را در فلسطین به شهادت برسانند و افرادی که فتوا می‌دهند هم‌کیشان خود را در سوریه و افغانستان بکشند، در بهشت نیست.

رئیس انجمن کلیمیان تهران با اشاره به اینکه تمام پیامبران را خدا مأمور کرده که احسان، رفاقت، دوستی و ظلم نکردن را به انسان‌ها آموزش دهند، افزود: امام حسین (ع) در آزادی موسی زمان خود بود، وجه مشترک امام حسین (ع) و حضرت موسی (ع) این است که هر دو منجی و نجات‌بخش بودند، این بزرگواران برای آزادی قیام کردند و هر دو قدیس اخلاقی زمانه خود و قهرمان هستند، چراکه از منافع شخصی خود گذشتند و باجان و مال خویش در این راه فداکاری و ایثار کردند.

سامه‌یح تأکید کرد: امام حسین (ع) از بزرگ‌ترین سرمایه زندگی خود که جانش بود گذشت، افراد خانواده را از دست داد، فقط به خاطر اینکه از حق دفاع کند، اگر ازجان‌گذشتگی ایشان نبود، معلوم نبود که جایگاه اسلام چگونه می‌شد.

وی با اشاره به اینکه پیام نهضت امام حسین (ع) عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی و نجات انسان‌ها از بندگی و بردگی است، ادامه داد: امام حسین (ع) از عزت و سازش با حاکمان زمانه خود چشم پوشید تا ندای آزادی را اعلام کند، آنچه در زندگی امام حسین (ع) مشهود است، این است که ایشان هیچ‌گاه به خاری و زبونی تن ندادند و روحش استوار و محکم ماند، چنین انسان سربلندی از دوستداران خداوند است.

رئیس انجمن کلیمیان تهران با تأکید بر اینکه ما باید سعی کنیم با تفکر در زندگی، منش و سیره امام حسین (ع) رهرو راه ایشان باشیم، افزود: حسینی کسی است که عدالت، اخلاق، تقوا و طهارت داشته باشد، عشق به حسین نیازمند فطرت بیدار انسانی، عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی است اینکه انسان نباید در برابر ظلم ساکت بماند.

سامه‌یح تصریح کرد: یهودیان در عید پِسَح، به مناسبت عبور بنی‌اسرائیل از نیل و نجات آنان از مصر هرساله در 15 ماه نیسان جشن می‌گیرند و ماجراها و اتفاقات اسارت و آزادی یهودیان را از ظلم فرعون بازگو می‌کنند. شیعیان نیز در ماه محرم، عاشورا و اربعین حسینی پیام آزادی امام حسین (ع) را به جهانیان اعلام می‌کنند.