نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/16     ساعت:   19:10:51
بازدید:   247
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: کتاب «نامه زرین سلامت ترجمه رساله ذهبیه» برای نهمین بار تجدید چاپ شد

«نامه زرین سلامت ترجمه رساله ذهبیه» عنوان اثری است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برای نهمین بار تجدید چاپ شد.


به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ «نامه زرین سلامت» ترجمه متن رساله ذهبیه منسوب به حضرت رضا(ع) است؛ این متن تنها شمه‌ای از علوم الهی آن حضرت را آشکار می‌سازد. این اثر به باور صدها پزشک، متخصص و حکیم از جمله حکیمان و پزشکان دربار مامون شایسته‌ترین متن آموزشی -کاربردی برای تحقق سلامت و بهداشت انسان است.
فرازهای درخشانی که در این متن حکیمانه وجود دارد پاسخگوی نیازهای جامعه بشری برای دستیابی به سلامت جامع و فراگیر است.
در میان متون روایات به بیش از 5 هزار روایت و حدیث در خصوص مسائل تغذیه، بهداشت و سلامت برمی خوریم که بیشتر آن‌ها از پیامبراکرم(ص)، امام علی(ع)، امام باقر(ع)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) است.«رساله ذهبیه» یکی از متون ذکر شده است که توسط امام رضا(ع) به رشته تحریر درآمده و ترجمه آن در کتاب پیش رو به چاپ رسیده است.
هر چند که این متن از دنیای سنتی و معنوی آمده، اما فرازهای آن هر یک می تواند عنوان یک پژوهش و کاوش در جهان طب و بهداشت باشد. مزاج‌شناسی، بهداشت روانی، آداب خواب و بیداری، تعارض‌های غذایی و.. از اهم عناوین این رساله هستند.
ترجمه تصویر دست خط مامون عباسی بر رساله ذهبیه امام رضا(ع)، متن رساله ذهبیه در 9 بخش با موضوعات سند روایی طب الرضا(ع) و پیام‌های زرین بهداشتی امام رضا(ع)، معجون دارویی، غذایی رضوی،آداب استحمام، آداب بهزیستی و بهداشت فردی، آداب سفر و احکام آب‌ها، مزاج‌شناسی؛ شناخت مزاج‌ها و بهداشت روانی، مدیریت و ساماندهی بدن، آداب حجامت و فصد، مواد غذایی ترکیبی و... نیز از دیگر مباحث این کتاب است.
دکتر محمد دریایی نویسنده در بخشی از این نوشتار، به جدول زمانی که روزانه باید در خوردن غذا رعایت شود را اینگونه مطرح کرده است: روزانه یک مرتبه وقتی که هشت ساعت از روز گذشته باشد(یک وعده غذایی) یا سه وعده غذا در مدت دو روز؛ یک مرتبه اول روز(صبحانه)، یک بار پایان روز (شام) و یک مرتبه روز بعد هنگامیکه هشت ساعت از صبح گذشته باشد(ناهار) و در آن روز نیازی به مصرف شام پیدا نخواهی کرد.
در حقیقت این جدول غذایی، همان آموزه‌ای است که پیامبر(ص)، به امیرالمومنین(ع) فرمودند که یک روز یک وعده و روز دیگر دو وعده غذا تناول کنید.
این اثر در شمارگان 1500 نسخه و در قطع وزیری به چاپ رسیده است و در اختیاز علاقمندان و کتاب‌خوانان قرار گرفته است.