نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/28     ساعت:   17:47:20
بازدید:   216
 
 
حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار: حرکت به‌سوی تمدن نوین اسلامی با احیا فرهنگ ولایت محقق می‌شود

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: حرکت به‌سوی تمدن نوین اسلامی و داشتن جامعه و فرهنگ اسلامی با احیا فرهنگ ولایت و امامت و یاد و روش و سیره پیامبر (ص) محقق می‌شود.
به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در نخستین جلسه مراسم ویژه دهه پایانی ماه صفر که با حضور جمعی پژوهشگران و محققان این مرکز، برگزار شد، به تبیین موضوع «احیا امر امام (ع)» پرداخت و اظهار کرد: باید به این مهم که احیا امر امامت و ذکر نام، یاد و امر و فرهنگ ائمه اطهار (ع) چیست و چگونه انجام می‌شود؟ توجه داشته باشیم.
وی با اشاره به احادیثی از ائمه اطهار (ع) گفت: امام صادق (ع) به یکی از پیروان خود می‌فرمایند: «به دوستان و شیعیان ما سلاممان را ابلاغ کن و آنان را به تقوای خدای بزرگ و دیدار فقرا و ضعفا توصیه کن. اگر کسی از آنان از دنیا رفت به تشییع‌جنازه او بروند و در خانه‌هایشان جلسه بگذارند و یکدیگر را ملاقات کنند؛ زیرا امر ما با این ملاقات‌ها و جلسات و محافل احیا می‌شود؛ خدا رحمت کند کسی را که امر ما احیا کند».
این پژوهشگر تصریح کرد: در حدیث دیگری از امام صادق (ع) نیز آمده است: «با یکدیگر جلسه تشکیل دهید و در این جلسات احادیث ما را بیان کنید؛ خدا رحمت کند کسی را که امر ما را به بهترین شکل احیا می‌کند».
شریعتی تبار ادامه داد: حدیث دیگر در خصوص احیا امر اهل‌بیت (ع)، حدیث معروف امام رضا (ع) است که می‌فرمایند: «خداوند، رحمت کند آن بنده‌ای را که امر ما را زنده کند!». از ایشان سؤال شد چگونه امر شما زنده نگه‌داشته می‌شود؟ فرمودند: «علوم ما را فراگیرد و به مردم بیاموزد که اگر مردم زیبایی‌های گفتار ما را می‌دانستند، از ما پیروی می‌کردند».
وی خاطرنشان کرد: امام باقر (ع) می‌فرمایند: «خدا رحمت کند کسی را که یاد ما را زنده کند»؛ زنده کردن یاد ائمه اطهار (ع) با ملاقات کردن، نشست‌وبرخاست کردن، مذاکرات و گفت‌وگوهای علمی میسر می‌شود و کسانی که در این راه ثابت‌قدم هستند به دین خدا پایبندند.