نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/08/12     ساعت:   13:59:43
بازدید:   165
 
 
لزوم تجهیز معصوم توسط معصوم «حضورامام بر بالین امام» از منظر فقه، روایات و تاریخ در بنیاد پژوهش های اسلامی مورد بررسی قرار گرفت

با حضور استاد محمدی، لزوم تجهیز معصوم توسط معصوم «حضورامام بر بالین امام» از منظر فقه، روایات و تاریخ، همزمان با شهادت حضرت رضا(ع) وحضور فرزند ایشان حضرت جواد الائمه(ع) بر بالین وی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


 

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، در این نشست که با معرفی فعالیت های بنیاد پژوهش های اسلامی درباره حضرت رضا(ع) و مرجعیت این مجموعه در انتشار تولیداتی از آموزه های حضرت رضا(ع) آغاز شد، موضوع شهادت حضرت رضا(ع) و حضور حضرت جوادالائمه(ع) بر بالین ایشان، مانند امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) بر بالین پدران بزرگوارشان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه حجت الاسلام محمدی در جمع پژوهشگران در خصوص چرایی طرح این مبحث گفت: در ابتدا باید اهمیت، ضرورت و غایت این مباحث مورد بررسی قرار گیرد. اول اینکه طریقیت موضوع مطرح است و باید دانست وجود ملکوتی امام محصور در یک زمان و مکان خاص نیست، بنابراین بر زمان و مکان و این محدودیت ها مقدم است.
نکته بعد این است که امام الگو و اسوه است و باید از ایشان الگو بگیریم و ضروری است تا تمام رفتار و سیره ایشان برما شناخته شده باشد.
وی با اشاره به ابعاد مختلف پرداختن به این موضوع گفت: این مسئله مهم، هم ماهیت تاریخی دارد و هم از زاویه فقهی و روایی قابل بررسی است. از نگاه فقهی نماز امام بر امام، تکلیف است؛ اگر چه تنها نماز مطرح نیست، بلکه تولی امر معصوم است که با چه کسی است؟
استاد محمدی افزود: از لحاظ فقهی و بررسی روایات، غسل معصوم بر معصوم است و از نظر فقهی فقط امام است که می تواند بر امام نماز بگذارد. نماز میت با ولی میت است و اگر دیگری هم بخواهد نماز بخواند، باید با اجازه ولی باشد؛ پس بر امام کسی جز ولی نمی تواند نماز بخواند.
وی تصریح کرد، امام و خصوصیات ایشان یک بحث اعتقادی تمام عیاراست و با این نگاه باید در فصل خصوصیات امام وارد شد و تفاوت آن ها را بررسی کرد. ولایت خاص امام، یکی از همین خصیصه ها است که شاخه های مختلفی دارد . امام خلیفه خدا است و از طرف خداوند متعال ولایت بر تمام عالم هستی دارد؛ او مظهر تام هو الولی است.
این استاد در ادامه این نشست افزود: امام ولی الله الاعظم است از هر جهت واز بقیه ممتاز است و دیگر کسی نمی تواند بر امام ولایت داشته باشد مگر امام.
در ادامه این جلسه، حجت الاسلام شریعتی تبار؛ مدیر گروه فقه بنیاد پژوهش های اسلامی نیز در این زمینه بیاناتی را ایراد نمود و در پایان، به سوالات پژوهشگران پاسخ داده شد.