نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/08/14     ساعت:   13:22:25
بازدید:   240
 
 
معرفی کتاب«تاریخچه و جلوه های هنری مدرسه میرزاجعفر»

کتاب «تاریخچه و جلوه های هنری مدرسه میرزاجعفر» مروری است بر وقفی ماندگار در قلب حرم مطهر رضوی که طی چند صد سال پذیرای مشتاقان معارف اهل بیت (علیهم السلام) است.


کتاب «تاریخچه و جلوه های هنری مدرسه میرزاجعفر» همانگونه که از نام آن بر می‌آید به دو جنبه تاریخی و معماری این سازه مقدس و باشکوه می‌پردازد.

نوشتار مذکور به همت یکی از دانش‌آموختگان دانشگاه علوم اسلامی رضوی و همسر ایشان مرقوم شده است که توفیق حضور و تحصیل در این مدرسه را داشته است، و همچنین به اهتمام بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به طبع رسیده است. لازم به ذکر است مدرسه میرزاجعفر هم اکنون یکی از ساختمان های مورد استفاده طلاب و دانشجویان «دانشگاه علوم اسلامی رضوی» می‌باشد.

مؤلفان کتاب پس از بررسی تاریخچه بنا و بانی این مدرسه و همچنین وقف‌نامه مربوط به آن، قدم در وادی معماری اسلامی می‌گذارند و جلوه درخشان آن را در مدرسه میرزاجعفر می‌کاوند. فضای کتاب مملو از تصاویر آثار درخشان هنرنمایی معماران اسلامی در این بنا است که با چاپ رنگی و زیبا جلوه ای خاص گرفته است.

همچنین در این اثر به مفاهیم معماری به کار رفته در بنا بحث شده است، مفاهیمی چون سیر از کثرت به وحدت و  عالم مثال که ریشه در آموزه های عقلانی-اسلامی دارد.

در پایان به واکاوی کتیبه ها و خطوط، کاشی‌کاری‌ها، مقرنس ها و دیگر تزیینات موجود در بنا پرداخته شده و از سازه آن نیز بحث شده است.

این کتاب در قطع وزیری و هفت فصل توسط «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» به چاپ رسیده است و به عموم علاقه‌مندان به هنر و معماری -خصوصا معماری اسلامی- توصیه می‌شود.